1 İşçi Korona Olunca 600 İşçi İşi Bıraktı, 2 Fabrikada Üretim Durdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli’de elektrolitik bakır üretimi alanında faaliyet gösteren ve 600 kişinin çalıştığı iki fabrikada çalışan bir işçinin corona testi pozitif çıktı.

Beraber çalıştıkları 3 işçinin de coronavirüs teşhisi ile gözlem altına alınması üzerine diğer çalışanlar işverene İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13’üncü maddesi uyarınca çalışmaktan kaçınma haklarını olduğunu bildirerek 14 gün boyunca karantina altında olmak istediklerini söylediler. Fabrika yönetimi üretimi durdurduklarını belirtti.

600 isci

Yapılan testte bir işçinin testi pozitif çıktı! 600 işçinin iş bırakması ile 2 fabrikada üretim durdu.

Darıca Osmangazi ve Gebze Beylikbağı mahallelerindeki bakır üretimi yapan fabrikalarından birinde işçi olarak çalışan M.A.’nın rahatsızlanması üzerine yapılan co-rona testi pozitif çıkınca, beraber çalıştıkları 3 işçi de gözlem altına alındı.

İşçiler çalışmaktan kaçınma haklarını kullandı

Dün mesaiden sonra fabrika önünde toplanan işçiler, Corona testi pozitif çıkan işçi ile aynı ortamda çalıştıklarını dolayısıyla kendilerine de virüs bulaşmış olabileceğini belirterek, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13’üncü maddesince yer alan ‘ciddi ve yakın tehlikenin önlenemez olduğu’ ibaresi gereğince, 14 gün boyunca karantina altında olmak istediklerini söylediler.

isciler

Fabrika yönetimi üretimi durdurdu

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Selçuk Çiftçi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şimdi evlerimize gidiyoruz, fabrikamızda sadece kesinleşmiş bir vaka ile birlikte maalesef şüphe oluşturan birkaç vaka daha var. Biz onları da takip edeceğiz. Yaptığımız şey yasa dışı bir şey değil. Biz hukuksal hakkımızı kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan fabrika yöneticileri üretimi durdurduklarını belirterek, İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalışarak gerekli adımların atılacağını bildirildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!