12 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Kapıda mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de koronavirüs salgını ile ilgili olarak mücadele devam ediyor. 20 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşlar için düşünülen sokağa çıkma izni ne zaman başlayacak?

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı ne zaman kadar devam edecek?

sokaga cikma yasagi 1

31 ŞEHİRDE YASAK SÜRECEK Mİ?

Türkiye’de corona virüs salgını ile ilgili olarak sokağa çıkma kısıtlamaları
Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararı ilk kez 11-12 Nisan günlerinde uygulanmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni karar alınıncaya kadar hafta sonu yapılan kısıtlamaların devam edeceğini açıklamıştı.

sokaga cikma yasagi 2

3 FARKLI KISITLAMA DÖNEMİ

Şu an için sokağa çıkma kısıtlamasının rutin olarak 9-10 Mayıs, 16-17 Mayıs ile 23-24 Mayıs‘da devam edeceği belli iken, 18 – 19, 25 ve 26 Mayıs ve 30-31 Mayıs tarihlerinde de kısıtlama getirmesi düşünülüyor.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI


65 yaş üstü vatandaşlar için düşünülen sokağa çıkma izni ilk olarak 31 kentte hafta sonu yapılacak olan sokağa çıkma kısıtlamasında uygulanacak. 65 yaş ve üstü vatandaşlar 10 Mayıs pazar günü 11.00-15.00 saatleri aralığında ikamet adreslerinden yürüme mesafesindeki yerler olmak kaydıyla gidebilecekler.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

2000 yılından sonra doğanlar hafta içi düzenlenen zaman aralığında sokağa çıkabilecek. 20 yaş grubu altındaki vatandaşlar 0-14 yaş ve 15-20 yaş olmak üzere iki gruba ayrılmıştı. 0-14 yaş grubundakiler ilk kez 13 Mayıs Çarşamba günü saat 11.00-15.00 saatleri arasında, 15-20 yaş grubundakiler ise 15 Mayıs Cuma günü aynı saatleri arasında ikametgah adreslerine yürüme mesafesindeki yerlere gidebilecekler.

sokaga cikma kisitlamasi

GİRİŞ-ÇIKIŞ KISITLAMASI NEREDE SÜRÜYOR?

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ı kapsayan şehirlerarası seyahat yasağı ilk kez 3 Nisan tarihinde uygulanmaya başlanılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada, Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay ve Malatya illerine seyahat yasağı kaldırılırken, Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerine seyahat yasağı 14 gün daha uzatıldığını bileğisini verdi.

BERBER VE KUAFÖRLERİN AÇILIŞ

11 Mayıs’ta faaliyetlerine devam etmesine izin verilen berberler ve kuaförler çalışma sisteminde randevu sistemiyle çalışma, temizlik koşullarına dikkat edilmesi ve koltuk adedinin yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi kurallarına uyacaklar.

AVM’LER NE ZAMAN AÇILACAK?

AAVM’lerin ne zaman açılacağı hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AVM’ler Sıhhat Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın tespit ettiği kurallara uyulması şartıyla 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler, tespit edilen şartlara uymak kaydıyla 11 Mayıs’ta hizmete açılabilecek” şeklinde açıklama yaptı.

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında bedelli ve teslim olacak askerlerin ertelen terhis işlemi ise 31 Mayıs tarihinde başlayacak.

Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılacak olan atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran’da başlayacak.

Corona virüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelenen YKS’ye giriş sınavının 25-26 Haziran tarihleri arasında,

Salgın nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelenen YKS’ye giriş sınavının 25-26 Haziran tarihleri arasında yapılmasına karar verildi. LGS Sınav 20 Haziran’da, Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Sınavı ise 14 Haziran’da yapılacak.

Adliyeler ara verdiği duruşma, keşif, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra iflas takibi dahil bütün işlemlere 15 Haziran itibariyle kaldığı yerden devam edecek.

Üniversitelerin açılış tarihi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan “Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönebilecekler” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    bir müddet daha böyle devam edersek inşallah cumhurbaşkanımızın sayesinde evelallah en kısa zamanda atlatacağız yeterki sabırlı olalım ülkemiz çok güzel idare ediliyor allaha emanet

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!