22 Yıl Önce Kaybolan Adamın Cansız Bedeni, Google Earth Sayesinde Bulundu

22 yil once

1997 yılında ABD’de kaybolan ve bugüne dek herhangi bir izine rastlanamayan William Moldt‘un 22 sene sonra arabasına ve cesedine Google Earth ile ulaşıldı. Google’ın iki boyutlu ve üç boyutlu dünya modellemesi sayesinde kullanıma sunulan Google Earth uygulaması ortaya çıktı.

ABD’nin Florida eyaletindeki Lantana kasabasında bir gece kulübünden dönerken kaybolan genç William Moldt’un bulunması için onlarca çalışma yapılmasına rağmen herhangi bir sonuç bulunamamış ve resmi kurumlar tarafından yapılan soruşturma kapatılmıştı.

Moldt’un kaybolduğu bölge olan Wellington kasabasının eski sakinlerinden biri, Google Earth’de bölgeyi ayrıntılı bir şekilde incelediği süreçte gölün içerisinde bir ara olduğunu fark etti.

google eart

Aracın orada olduğundan emin olan vatandaş acilen aracın bulunduğu bölgenin sahiplerine haber verdi. Arazi sahibinin yaptığı dronelu inceleme sonrasında aracın orada olduğu teyit edildi. Direkt olarak polislere haber verildi ve 28 Ağustos tarihinde araç gölden çıkarıldı ve araçtaki kalıntıların Moldt’a ait olduğu tespit edildi.

2007 den beri google da

ABD’de sonuca ulaşamamış kayıp dosyalar ile ilgili veri tabanı olan Charley Project’e göre araç 2007 senesinden beri Google Earth’de var fakat şimdiye dek fark edilmedi.

Polis, aracın kontrolünün kaybedildiği ve sonuç olarak göle uçtuğunu daha önce düşünmemişti. Polis sözcüsü; yıllar önce gerçekleşen bu olay ile ilgili kesin bilgilere ulaşılamayacağını belirtti.

Kaybolduğu gece 21.30 sırasında kız arkadaşını aradığı ve yakında eve geleceğini söylemiş. Fakat 23.00’da gece kulübünden çıkıyor ve sarhoş olmadığı düşünülen Moldt yolda giderken aracıyla göle uçmuş.