77 yaşındaki büyükanne ATM’den para çekerken…

atm den para çekerken

Çoğu insanların büyükannelerle ve büyükbabalarla aralarında özel bir bağ vardır. Çünkü onlar kibarlardır, düşüncelilerdir ve işler kurallara uymaya geldiğinde ebeveynlerimizden biraz daha az katılardır.

Benim büyükannem ve büyükbabam hep bana bir şeyler pişirmemde yardım ederlerdi, istediğim kadar şeker yememe izin verirlerdi ve beni hep heyecanlı yolculuklara çıkarırlardır.

Evlerinin arkasında küçük bir orman vardı ve büyükannem bu küçük mekânı, her taşın altında gizli bir hazine olan muhteşem bir korsan macera platformuna çevirmişti.

Büyüdükçe, büyükannemin evinde korsan falan olmadığını farkettim; taşların altında da hazineler yoktu. Ama büyükannemin sıradan bir şeyleri olağanüstü şeylere dönüştürdüğü gerçeği hep benimle kaldı.

Küçük yaşta büyükanneler ve büyükbabalar hakkında öğrendiğiniz bir şey de onlara bulaşmanın bir manası olmadığıdır. İşin sonunun nereye varacağını bilirsiniz. İşte İngiltere’nin Wirral beldesinde yaşayan 77 yaşındaki Winifred Peel ile karşılaşırsanız da olacağı budur.

Bir gün emekli Winifred biraz para çekmek için ATM’ye gider.

Parolasını saklayarak giriş yaparken, arkasından birinin yaklaştığını hisseder. Bir şey yapmaya vakit bulamadan, iki adam onu kıskıvrak yakalar. Sonra başka bir adam gelir.

Winifred’in üstünden uzanarak hesabından 200 Euro çekmeye çalışır.

Hızlı Davranmak

 Bu adamlar hırsızlardı ve eğer Winifred hızlı davranmasaydı hesabındaki tüm parayı alacaklardı.

Ancak adamlardan biri parayı çekmeye çalışırken, Winifred bir plan yaptı.

Adamı yakasından tuttu ve tüm gücüyle kafasını ATM’ye vurdu.

Adamın kafasını tam üç kez makineye vurmayı başardı, sonrasında soyguncular kuyruklarını bacaklarının arasına kıstırmış köpekler gibi kaçmaya başladılar.

Winifred daha sonra polisi aradı ve suçlular o gün yakalandı.

Polislerin adamları o kadar kolay tanımalarının sebebi, adamlardan birinin kafasında Winifred’in savunması sonucunda oluşan yaraydı. Soyguncuların isimleri as Piper Dumitru, Florin Gebelscu ve Felix Stoica’ydı. Üçü de mahkemede suçlarını itiraf etiler ve hapse gönderildiler.

Yapılan açıklamaya göre soyguncular kendilerine kolay hedef bulmak için küçük beldelere gidiyorlardı.

“Bunun beni nasıl etkileyeceği umurlarında bile değildi,” diyor Winifred. “Bu yaşananların hayatımı değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Daha önce hiç bu kadar öz güvenim yoktu.”

Üç abiyle büyümüş olması ve haftada dört gün spora gidiyor olduğu gerçeğine bakılırsa, Winifred’te soyguncuların hiç tahmin etmedikleri bir azim vardı.

Umarız hırsızlar derslerini almışlardır.