ABD’yi Sarsan Gelişme, Trump Sağlık Bakanını Görevden Alıyor

trump2344

Corona virüs salgınının ağır yaşandığı ABD’de, Başkan Donald Trump’ın Sağlık Bakanı Alex Azar’ı görevden alacağı konuşulurken, New York Times, Wall Street Journal ve Politico gibi önde gelen medya kuruluşlarında konuşanlar “Trump’ın kalem müdürü bu kararı destekliyor” dedi.

Covid -19 salgını ile ilgili olarak dünya genelinde görülen vaka sayısı 3 milyona yaklaştı. Resmi verilere göre en çok corona virüs salgını vakası ve virüse bağlı ölümlerin görüldüğü ülke olan ABD’de sağlık krizi yaşanıyor.

trump saglik bakanini gorevden 16445

54 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği ABD’de, basında yer alan yönetiminin corona virüse karşı yavaş hareket ettiği ve yönetim içerisinde sorunlar yaşandığına dair iddiaların yer alması gibi nedenlerden dolayı Başkan Trump’ın Sağlık Bakanı Alex M. Azar’ı görevden alacağı Konuşuluyor.

İki kıdemli Beyaz Saray yetkilisinin New York Times ile yaptığı röportajda, corona virüs nedeniyle yaşanan olaylardan dolayı Trump’ın Sağlık Bakanı Alex M. Azar’ı virüs sakinleşince görevden alacağı, yeni kalem müdürü Mark Meadows’un da bu durumu desteklediği bildirildi.

Röportajın devamında Sağlık Bakanlığı görevine Sağlık Bakımı ve Sağlık Yardımı Merkezleri Yöneticisi Seema Verma yada Beyaz Saray’ın oluşturduğu Corona Virüsü ile Mücadele Gücü’nün kilit ismi Dr. Deborah Birx‘in gelebileceği aktarıldı.

Washington Post ve New York Times’taki haberlerden Başkan Donald Trump‘ın rahatsız olduğu belirtilirken, “Trump bu yayınları ve haberleri yakından takip ediyor ve Azar’ın kendisini iyiymiş gibi göstermesinden rahatsız. Azar’ın kendisini saygın göstermeye çalıştığını düşünüyor” şeklinde ifade edildi.

trump2

TRUMP’I KÜSTÜRDÜLER

ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma günü yaptığı basın açıklamasında , “Temizlik ürünü ve dezenfektanların vücuda enjekte edilerek Covid-19’la mücadele edilebileceğini” belirtmesinin ardından corona virüs nedeniyle Beyaz Saray’da yapılan basın toplantıları ile ilgili olarak açıklama yapıldı. Başkan Trump, “vakit harcamaya değmediğini” söyledi.

Başkan Trump’ın dezenfektan enjekte etme açıklamasından ardından uluslararası kamuoyu tarafından alaya alınması sonrası sert tepki gösterdi.

Corona virüs salgının yeni başladığı zamanlarda Trump, “Ahmak Akım Medya, saldırgan sorular soruyor ve gerçekleri doğru bir şekilde haberleştirmiyorlar, bu yüzden Beyaz Saray’da basın toplantısı yapmanın amacı ne ki. Yanlış bilgi yayıyorlar ve Amerikan halkına sahte haber veriyorlar. Zamana ve emeğe değmez” açıklamasını yapmıştı.

357705 5ea6931c527fa

CORONA VİRÜSÜNDE SON DURUM

Dünya genelinde küresel salgına neden olan corona virüs ile ilgili olarak açıklanan resmî rakamlarda vaka sayısına göre sıralama şu şekilde oldu: ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Türkiye, İran, Çin, Rusya…

En çok vaka ABD’de görülürken (938 bin 154), sırasıyla İspanya (223.759 vaka), İtalya (195 bin 351 vaka) ve Fransa (161.351 vaka) şekinde devam ediyor.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın en son yaptığı paylaşıma göre, son 24 saat içerisinde 106 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, yeni vaka sayısı ise 2.861 oldu. Türkiye’de toplam ölüm sayısı 2 bin 706, toplam vaka sayısı da 107 bin 773 olarak güncellendi. Bakan Koca, son 24 saatte iyileşerek taburcu edilenlerin sayısı 3 bin 845 olarak açıklarken, yeni tespit edilen vaka sayısının ise 2 bin 861 olduğunu belirterek taburcu olanların sayısının 984 kişi daha fazla olduğunu vurguladı. Ayrıca bugüne kadar iyileşenlerin saysısının 25 bine geçtiğini belirten Bakan Koca, “Testlerin pozitif çıkma oranı azalıyor. Bu tabloya tedbirle destek şart” dedi.

ÇİN’DE 11 YENİ VAKA

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, cumartesi günü 11 yeni vaka tespit edildiğini belirtilirken, ülke genelinde yeni tip corona virüs plan covid-19’a bağlı ölüm gerçekleşmediğini duyurdu.

Tespit edilen 11 vakanın 6’sının yerel kaynaklı ( Çin’in Rusya sınırında yer alan Heilongjiang bölgesinde ) vaka olduğu, 5’inin ise yurtdışı kaynaklı olduğu açıklandı.

Ayrıca hiçbir belirti göstermeyen 30 yeni vakanın daha tespit edildiği bilgisi verilirken bu hastaların yakından takip edildikleri belirtildi.