Artık Düğünlerde Halay Sosyal Mesafe Çubuğuyla mı Çekilecek?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay, corona virüs salgınıyayla mücadele kapsamında faaliyetlerine ara verilen düğün salonlarının tekrar faal duruma gelmesi için izin verilmesini talep ederek, “Yarın düğün yasağı kalkacak gibi hazırlıklarımızı yaptık.

sosyal mesafe halay 1

Halkımızın sağlığını tehlikeye atmama adına tedbirlerimizi aldık. Maske, sosyal mesafe kuralı var. Çalışanların ve salonların hijyenine dikkat edeceğiz. Düğünde halayın dahi 1,5 metrelik çubuklarla çekilmesini isteyeceğiz.” dedi.

Corona virüsle mücadele kapsamında bir takım tedbirler alındı. Bu tedbirler arasında düğün salonlarının faaliyetleri durduruldu. Dolayısıyla salonlarda evlilik, nişan ve nikah yapacaklar da bir süre daha askıya aldılar.

Corona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerle ilgili olarak normalleşme sinyali verilirken düğün salonu işletmecileri de salonlarda uygulanacak hijyen kuralları ile ilgili olarak planlama yaptı.

DÜĞÜNLERDE SOSYAL MESAFE TEDBİRLERİ

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası, yasak sonrası salonlarda uyulması gereken hijyen kurallarını paylaştı. Sosyal mesafe kurallarına uyularak 8 veya 10’ar kişilik masalar, 4 kişiyle sınırlandırılacak. 600 kişilik salonlarda 200-250 kişi yer alacak.

halay2 1

MASKE VE HİJYEN ŞARTI

İşletmeciler yapılacak olan kuralları şu şekilde şuraları:

-Her davetli ateşi ölçülerek salona girecek.

-Salona maskesiz konuk girişine izin verilmeyecek, girişte de isteyene maske dağıtılacak.

-İşletmecilerin aldığı önlemler kapsamında salonlarda her düğün sonrası ve öncesinde dezenfeksiyon işlemi yapılacak. Düğünde konuklara girişte el dezenfektanı ya da kolonya ikram edilip, salon içerisinde belirli aralıkta veya masalarda koronavirüse karşı etkili hijyen maddeleri yer alacak.

halay3 1

-Düğünlerdeki meşrubat, kuru pasta veya yemek gibi ikramların servisi, dağıtımı sürecinde salon çalışanları hijyen kurallarına titizlikle uyacak. Hijyen eğitimi sertifikası bulunmayan garsonlar, düğün salonunda görev yapamayacak.

-Salonlarda havalandırma sistemi ile içerideki hava değişimi sağlanacak.

SOSYAL MESAFE ÇUBUĞUYLA HALAY

Düğünlerin olmazsa olmazı arasında yer alan oyun pisti eğlenceleri için de sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek. Davetlilerin birbirinin elinden tutarak gerçekleştirdiği halay ya da horona, pandemi sürecinde ara verilecek. Salon işletmecileri halay, horon oynamak isteyen konuklar için farklı bir uygulama sunacak.

Sosyal mesafeyi korumak amacıyla 1.5 metre uzunluğundaki çubuklar hazırlayan işletmeciler, halay ya da horon müziği çaldığında bu çubukları konuklarına verecek. Halay çekmek isteyenler çubukların ucundan tutup, sosyal mesafeye uyarak eğlencelerini sürdürecek.

TAKILAR SANDIKTA TOPLANACAK

Takı töreni için sandık sistemi kurulacak. Takı töreni sırasında gelin ile damadın yanına sandık yerleştirilecek ve davetliler üzerine adını yazdığı zarfın içerisinde takısını sandığa bırakacak. Bu sırada gelin ve damada tokalaşma ya da sarılma yapılmayacak. Düğün boyunca gelin ve damada, yakınlarına yaklaşmaları halinde maske takılması önerisi yapılacak.

‘YASAK KALKSIN’ ÇAĞRISI

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay, “Yarın düğün yasağı kalkacak gibi hazırlıklarımızı yaptık.

Halkımızın sağlığını tehlikeye atmama adına tedbirlerimizi aldık. Biz her zaman salonlarımızı açmaya hazırız. Tedbirlerimizi salon girişinden itibaren uygulayacağız. Maske sosyal mesafe kuralı var. Çalışanların ve salonların hijyenine dikkat edeceğiz. Düğünde halayın dahi 1.5 metrelik çubuklarla çekilmesini isteyeceğiz. Koronavirüs tedbir kurallarını tüm salonlara gönderdik” dedi.

Ayrıca Haziran döneminde düğün yasağı kalkmazsa ülke genelinde 1500 işletmenin iflas edeceğini belirtti.

KIR DÜĞÜNÜ İLGİSİ

Corona virüs nedeniyle kapalı ortamlarda bulunmak istemeyenler açık havada olması nedeniyle kır düğününe ilgisi arttı. Pandemi için alınan önlemlerin hafifletilmeye başlatıldığını, kendilerinin de düğün yasağı sonrası için bir takım tedbirler aldıklarını belirten Anadolu Park Kır Düğünü İşletmecisi Ceren Yeğinaltay, “Masalar arası mesafe artacak, masalar 12 kişiden 8 kişiliğe indirilecek.

Çalışanlarımızın hijyen eğitimi var ama hijyen kurallarımızı koronavirüse yönelik artıracağız. Maske ve eldiven kullanımına dikkat edeceğiz. Ortak kullanım alanlarının temizliği, dezenfeksiyonu artıracağız. Düğün sezonunun haziran sonu başlamasını öngörüyoruz. Mart, nisan ve mayıs aylarında yapılan rezervasyonlar, haziran ve sonrasına ertelendi. Eylül, ekim ayına yoğun talep var.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!