ATM’den Para Çekerken Buna Dikkat Edin!

atmden para cekerken dikkat edin

Son zamanların dolandırıcılık yöntemlerinden olan ATM dolandırıcılığı ile ilgili olarak aşağıda anlatacağımız küçük detaylardan sonra artık daha dikkatli olacaksınız.

ATM ekranının altındaki bu parçayı normalde görmek kolay değil, çok dikkatli bakılınca orada olduğu anlaşılan bu parçayı yavaşça kendinize doğru çektiğinizde gelecektir. Çünkü sonradan oraya koyulmuş.Şimdi içinde ne var hep beraber bakalım.

atm den para cekerken

Parçaya dikkatli baktığınızda aparatın aslında gizli bir kamera olduğu anlaşılıyor.

Üzerine entegre edilmiş pil sayesinde uzun süre boyunca aktif olarak çalışarak ATM’de girilen tüm şifreleri kayıt etmektedir.

Peki nereye kayıt yapıyor? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen ona da bakıyoruz ve aparatın arka yüzeyinde bulunan SD kart‘a kayıt yaptığını görüyoruz.

atmden2

ATM’lerde sık kullanılan bir diğer dolandırıcılık yöntemi ise görselde gördüğünüz kısım.

Kart bölmesi. Ee ne var ki burada her şey normal gözüküyor!

Evet haklısınız dikkatli bakılsa bile anlaşılmayacak kadar orjinal, sanki cihazın bir parçası.

Şimdi yavaşça elinizle tutarak yavaşça kendinize doğru çekin. Görselleri gibi çekince size doğru gelen ve arkasında tıpkısının aynısı olan kart bölmesi varsa dolandırıcıların yerleştirmiş olduğu artık kesin.

atmden 3

Peki bu cihaz ne işe yarıyor? Bu basit gibi görünen cihaz aslında kart kopyalama cihazı. Bu minik sistem sayesinde ATM’nin kart bölmesine takılan bütün kartlar kopyalanıyor.

Bütün toplanan bilgilerle sizin adınıza nakit çekim yada kredi kullanabilirler.

Bu bölme eğer orijinal ise yerinden çıkmayacaktır. Kart taktığınız bölmeyi elinizle tutup salladığınızda kolaylıkla size geliyorsa sahtedir.

Yine aynı şekilde yukarıda anlattığımız şifrenizi girdiğiniz bölümde aynı şekilde tutulduğunda diretmeden size gelecektir. Şifrenizi girerken diğer elinizi bu şekilde tutmanız yararınıza olacaktır.