AVM’ler, Kuaförler ve Sınavların Tarihleri Açıklandı

avmler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme planı ile ilgili olarak herkesin merak ettiği konular hakkında açıklamada yaptı. Açıklamaya göre sınav tarihleri değişirken, AVM ve kuaförlerin açılış tarihi de netleşti. İşte haberin detayları…

c.baskani

11 Mart tarihinden itibaren görülen corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında bir takım önlemler alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası normalleşme planı hakkında açıklamalarda bulundu.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI

65yas

Corona virüs salgını mücadele kapsamında alınan önlemler kapsamında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara gelen sokağa çıkma yasağı gevşetildi.

yaslilar

Yapılan düzenlemeye göre ilk etapta 65 yaş üstü grup sokağa çıkma günlerinden birinde 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle dışarıya çıkabilecek. İlk uygulamanın pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arasında tahditli olarak dışarıya çıkması planlandı.20 yaş altı ise iki grup halinde yani 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında tahditli olarak dışarı çıkabilecekken, 15-20 yaş grubu 15 Mayıs Cuma günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında tahditli olarak dışarı çıkabilecek.

AVM

avm

11 Mayıs’tan itibaren kurallara uyulması şartı ile AVM’lerin hizmet vermesi planlandı.

Yine 11 Mayıs’ta Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler de faaliyete geçebilecek.

kuafor

Salgın nedeniyle yapılamayan terhis işlemlerinin ise 31 Mayıs’ta başlayacağı açıklandı.

Şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırıldığı illerden olan; Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’da yasak kaldırıldı.

SINAV TARİHLERİ DEĞİŞTİ

sinav

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 27-28 Haziran’da yapılması planlanırken, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 20 Haziran’da, askeri öğrenci sınavının ise 14 Haziran’da yapılacağı açıklandı.

sokaga cikma yasagi

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması devam edecek.