Bangladeşlilerin Bulduğu Bu Doğal Klimayı Görünce Aklınız Duracak!

doğal klima

Sıcak iklim bölgelerinde yaşayan insanlar havanın soğuk olmasını isterler. Sıcak yaz günlerinin bunaltıcı havasının dayanılmaz olduğunu herkes bilir. Bu havalara karşın hepimizin yaptığı tek şey ise klima ya da vantilatörü çalıştırmak olur. Fakat herkes de bu kadar şans olmuyor.

Özellikle Bangladeş’tekiler de bu şansın en ufak bir parçası bile yok. Yıl boyunca neredeyse hemen her gün hava sıcak oluyor ve oradaki insanların elektrikleri dahi yok. Şimdi ise çok basit bir buluş sayesinde bunaltıcı sıcak havalara bir çözüm bulundu. Bu buluş sayesinde binlerce kişinin derdine derman olundu.

Bangladeş’in Daulatdia adlı köyünde yaklaşık 28 bin kişi yaşıyor. Elektrikleri de yok! Yazları ise burada hava sıcaklığı 50 derecelere kadar yükselebiliyor. Burada yaşadığınızı hayal edin. Elektriğiniz yok ve terliyorsunuz.

Artık terlemek zorunda değiller ve çözümleri oldukça basit.

Yapmak içinde ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok. Bütün ihtiyacınız olan büyük boy bir karton/mukavva ve pet şişeler. Şişeleri fotoğraftaki gibi kesip kartona yerleştiriyorsunuz ve pencerenizin önüne koyuyorsunuz.

Çalışma prensibi oldukça ilginç. Dışarıdan gelen sıcak hava şişenin ağzındaki eğim dolayısıyla içeriye daha serin olarak giriyor.

Bu muhteşem icadın sahibi olan Ashis Paul, The Hindu gazetesine verdiği röportajda ” Bangladeş dünyanın en fakir ilkelerinden biri ve nüfusunun neredeyse %80’i açlık sınırında. Elektrik de yok modern hayatta yok. Eco-cooler adını verdiğimiz bu icatla evleri rahatça serinletebiliyoruz. Üstelik doğaya da zarar vermiyoruz.” dedi.

Bu icat sayesinde evlerin içerisindeki sıcaklık 5 dereceye kadar düşebiliyor ve daha şimdiden 25 bini aşkın kişi kullanmaya başladı.

Çok basit bir şey gibi gözüküyor olsa da binlerce insanın hayatını kolaylaştırabiliyor. Sizin de bildiğiniz basit ama hayat kurtaracak icatlar varsa yorumlarda bizimle paylaşın.