Bez Maskeler Corona Virüsünden Yeteri Kadar Koruyor mu?

Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılarak pandemi olarak nitelendirirken covid-19’dan korunma amaçlı evde dikilen yada satın alınan maskeler ne kadar güvenli sorusunu Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil şu şekilde açıkladı.

“Bez maskeler kişinin hapşırık, öksürük, konuşma, gülme gibi aktivitelerinde ağızdan ve burundan saçtığı virüsü ve partikülleri tutması açısından faydalıdır. Virüsü dışarıdan almamak için yeteri kadar koruyucu olmayabilir. Bu bezin kalitesine, gözeneklerine, geçirgenliğine göre değişkenlik gösteriyor”

Foto: shutterstock

Kullanılan maskelerin 60 derece ve üzerinde deterjanla yıkanması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Neşat Bozkurtgil, bez maskenin sık dokunup dokunmadığı yanında üretimde kullanılan iplik ve kumaş kalitesinin de önemli olduğunu söyledi.

Maskelerin 60 derece veya daha yüksek derecede yıkanabileceğini belirten Bozkurtgil, “Yıkandıktan sonra iyice kurulanmış olması ve nemli kullanılmaması lazım. Bunu bir fön makinesi tutarak da daha güzel kurutabilirler. Böylece virüsü de inaktivite etme şansı doğar. Bu maskeler birkaç kullanımdan sonra deforme olabilir ve eski etkisini göstermeyebilirler.

Kişi bu maskeyi kalın bir şekilde kullanır ve bu haliyle nefes alabilirse etraf için risk yaratmamış olur. Diğer standart maskeler yoksa bunu kullanabilir. Ancak artık maskeler devlet tarafından her eve gönderiliyor. Bu yüzden standarttan çok uzaklaşmamak lazım” dedi.

Foto: shutterstock

Kendimizi ve çevremizi salgından korumak için maske takmanın önemli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Neşat Bozkurtgil konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Maske taktığımız zaman maskeye olan temastan mutlaka kaçınılması gerekiyor. Herkes ‘Ben hastayım’ gibi düşünerek maskeyi kullanmalı. Bunu kullanırken kirlenmiş elleriyle çevreye ve kendilerine temastan kaçınmalılar.

Bir de maskeyi taktıktan sonra başka bir kişinin sekresyonunun yani parçacığının bu maskenin dış yüzeyine geldiğini hesap ederek maskeyi kullanmalılar. Amacımız, gelen virüs partiküllerini maskenin dış yüzünde tutup içeriye almamak.

Foto: shutterstock

Bu dış kısmının kirli olduğunu kabul ediyorsak o zaman dış yüzeye dokundurduğumuz elleri daha sonra yüzümüze ve gözümüze sürersek veya ellerimizi yıkamadan bir şeyler yersek, çevreye dokunursak başkalarını tehdit ederiz. Diğer durumlarda da ellerimiz aracılığıyla virüsü kendimiz direkt almış oluruz.

Maske amacından uzaklaşmış, hatta bize zararlı bir hale gelmiş olur. Belki normalde almayacağımız bir virüsü maskenin kirlenen dış yüzeyine dokunan ellerimizle kendimize davet etmiş oluruz.”