Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara: Corona İçin Tarih Verdi

ates kara tarih verdi

Corona virüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Normal hayata ne zaman döneriz’ sorusuna ‘Kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu Haziran başı gibi dönebiliriz’ dedi.

NTV’de katıldığı yayında, corana virüsü ile ilgili olarak bilgi veren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, salgında en yüksek pik noktasına yakında ulaşılabileceğini vurgulayarak, Mayıs sonu Haziran başında gündelik hayata dönüşebileceği bilgisini verdi.

ates kara

Corona virüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın yapmış olduğu açıklama şu şekilde oldu:

Normal hayata ne zaman döneriz?

– Birkaç günkü ülke rakamlarımız olumlu bir tablo sunuyor. Bunu şimdiden cevaplamak için de aslında erken. Yarın gelecek rakamlara da bakmamız gerekiyor. Normal hayata dönüşümüz kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu Haziran başı olabilir.

Klima kullanmak riskli mi?

-Eğer filtresi düzenli temizleniyorsa çok ciddi bir sorun yaratmıyor. Eğer düzenli temizlenmezse ve bakımı yapılmazsa enfeksiyon olarak klima sıkıntı yaratabilir. Ama gerçek yaşamda bu oldukça düşüktür.

ates kara2

Bu virüs nerelerden bulaşıyor? Kumaş üzerinde yaşama süresi ne kadardır?

– Virüsün insan vücuduna giriş yolu solunum sistemi olarak gerçekleşiyor. Şu ana kadar gıdalarla ilgili bir virüs bulaşma durumu görmedik. Elinizi, yüzünüzü mutlaka yıkayınız ve yüzünüze sürmeyiniz. Bu daha korunaklı bir durumdur. Kumaşların üzerinde ise virüs bir nebze uzun yaşar. Ama kumaş üzerinde kalan virüs bizi daha mı hasta yapar, bu konuda henüz bir bulgu yok.

Salgının diğer hastalıklardan semptom olarak farkı nedir?

– Corona virüste ateş daha fazla görülür, boğazda daha kesin bir ağrı ve acı olur. Corona virüs bulgularında burun akıntısı çok fazla olmaz, bunu da biliyoruz.

Hastalığa karşı bağışıklık kazanılıyor mu?

– Hastalanan kişi bir miktar kazanıyor. Ama bunu bir miktar olarak biliyoruz. Ama corona virüs enfeksiyonunda böyle bir özelliğe rastlamadık. Bir miktar bağışıklık kazandığını biliyoruz ve bu yüzden de plazma tedavisine başladık. Ancak bunun süresi ne kadar olacak bilmiyoruz.

ates kara 3

Aşı süreci ile ilgili bilgi verir misiniz?

– Corona virüsü aşısında Ocak ayı gibi belki Aralık gibi ilk uygulamayı bekliyoruz. Çok güzel sonuçlar elde ediyoruz fakat örnek vermek gerekirse de sıtma aşısı 32 senede bulundu.

– Kilolu grupta hastalığın daha ağır seyrettiğini öğrenmeye başladık. Ama sigara içenler de risk oldukça yüksek.