Bilim Kurulu Üyesi Azap’tan İkinci Dalga Hakkında Önemli Açıklama!

prof alpar azak onemli aciklama

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte virüsün daha kolay yapılabileceğini belirterek, kış mevsiminde koronavirüs salgınında ikinci dalga beklediklerini söyledi.

Prof. Dr. Alpay Azap, Haber Global canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu:

ikinci dalga hakkinda aciklama1

“Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten. Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler.

Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar.Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.

ikinci dalga hakkinda aciklama2

Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi.

Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor. Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.“