Biyofizikçi Tarih Verdi Ne Zaman Bitecek?

coro

ABD’li biyofizikçi Michael Levitt, tüm dünyada etkisini sürdüren corona virüs salgını ile ilgili olarak açıklama yaptı. Çin’den son açıklanan bilgiye göre enfeksiyon sayısındaki azalışın “salgının sonunun yaklaştığına” işaret olduğunun altını çizerek, “Virüs Çin’de muhtemelen Mart’ın sonunda kaybolacak” dedi.

prof

İsrail asıllı ABD’li biyofizikçi Michael Levitt, kısa sürede tüm dünyada etkisini gösteren corona virüs salgını ile ilgili olarak sevindirici açıklamalar yaptı.

Levitt, Çin’deki enfeksiyon sayılarının azalmasının, “pandeminin sonunun yaklaştığına” işaret olduğunu vurguladı.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre Levitt, corona virüs salgının Çin’de yavaşladığını belirterek, çoğunluk için tehdit oluşturmayacağını söyledi.

ABD’li biyofizikçi Michael Levitt aynı zamanda 2013 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen üç bilim insanından biriydi. Yapılan çalışmaların konusu “karmaşık kimyasal sistemler için çok ölçekli modellerin geliştirilmesi” idi. Levitt‘in uzmanlık alanı Epidemiyoloji olmasa da, şubat ayında yapmış olduğu açıklamada virüsün yayılmasının yavaşlayacağını söylemişti.

Levitt Calcalist’te yayımlanan röportajda yaptığı açıklamada salgın ile ilgili olarak karmaşık hesaplamaları anlatmıştı.

ÇİNLİ MESLEKTAŞLARINA DESTEK AMACIYLA İLETİŞİME GEÇTİ

korona

Levitt’in eşi Shoshan Brosh Çin sanatı üzerine çalışma yapmasından dolayı çift düzenli olarak ABD, İsrail ve Çin arasında seyahat ediyordu. Corona virüs salgını Çin’in Hubey bölgesininde etkili olduğunda Çin’de bulunan meslektaşlarını destek amaçlı aradı.

“VERİLERE DERİNLEMESİNE BAKMAYA KARAR VERDİM”

Michael Levitt, “Durumlarının ne kadar karmaşık olduğunu anlattıklarında, bir sonuca ulaşmak umuduyla verilere derinlemesine bakmaya karar verdim” diye açıklama yaptı.

Çin’in Hubei bölgesinde enfeksiyona yakalananların oranı her gün yüzde 30 artış gösteriyordu ki grip uzmanı olmamama rağmen sayılar hakkında yorum yapabilirim. Salgındaki artışın oranı ürkütücü bir istatistikti.

cor

Salgındaki artış oranı başlangıçtaki gibi devam etmiş olsaydı 90 gümde tüm dünya enfekte olabilirdi. Levitt istatistiklere baktığında 1 şubatta Hubey bölgesinde günde bin 800 yeni vaka tespit edilirken, 6 Şubat’ta vaka sayısı günde 4 bin 700’e ulaştı.Levitt 7 Şubat’ta, “Yeni enfeksiyonların sayısı lineer olarak düşmeye başladı, durmadı” dedi.

PANDEMİYE İYİ BİR TAHMİN YAPMAYA OLANAK TANIYORDU”

Yaklaşık bir hafta sonra ölü sayılarında da aynı oranda düşüş meydana geldi. Bu durum bize pandemi ile ilgili olarak daha doğru tahminler yapabilme olanağı sağladı. Bütün bunlara bakarak iki hafta gibi kısa bir sürede Çin’in genelinde durumun iyileşeceği kanısına vardım. Şuan ise az sayıda enfeksiyon vakası görülmekte.

Levitt salgınla ilgili faiz oranlarına benzetme yaparak: Kişi tasarrufundaki paradan birinci gün yüzde 30 faiz alırsa, ikinci gün yüzde 29 olacak şekilde devam eder ve “nihayetinde çok fazla kazanamayacağını anlarsın” dedi.

Bu benzetmeden yola çıkarak devam edecek olursak faiz oranı düşmeye devam etse de para kazanmaya devam edersiniz.Yatırdığınız ana parada azalma meydan gelmez ancak daha yavaş bir şekilde para kazanmaya devam edersiniz. Dünya geneli böyle bir salgında her geçen gün yeni vakaların ortaya çıkması insanları endişelendiriyor. Ancak görülen o ki enfeksiyon oranı yavaşlamakta yani pandemi son anlarını yaşıyor.

vir 1

MART’IN SONUNDA ÇİN’DEN KAYBOLACAK”

Levitt veriler incelendiğinde, virüsün Çin’de muhtemelen Mart’ın sonunda kaybolacağını düşündüğünü belirtti.

Ayrıca Levitt , “Üstel büyüme modellerinde, yeni insanların her gün enfekte olabileceğini varsayarsınız, çünkü yeni kişilerle görüşmeye devam edersiniz. Fakat kendi sosyal çevrenizi düşünürseniz, aslında her gün aynı insanlarla görüşüyorsunuz. Yeni insanlarla toplu taşımada karşılaşabilirsiniz” dedi.

Ancak karantina ve sosyal teması azaltmanın sonucu etkileyen tek faktör olmadığını vurgulayan Levitt, virüsün ilk olarak ortaya çıktığı Vuhan örneğine bakılacak olursa bütün nüfusun enfekte olma riski olmasına karşı yalnızca yüzde 3’ü virüsten etkilendi.

Levitt yapmış olduğu hesaplamalara göre Çin’in vaka sayılarında sıfır olacağı noktaya ulaştığını belirtirken, diğer ülkelere sıçrayan salgının ne zamana kadar etkisini sürdüreceği ile ilgili olarak herhangi bir tahminde bulunmadı. Güney Kore’de ise medyan noktasını geçtiğini, yeni vaka görülme oranının azalacağını söyledi.

Michael Levitt, İtalya’da ölüm oranlarının yüksek olmasını ise ülkede yaşlı insan nüfusu oranının genç nesile göre yüksek olduğunu söyledi.