Borcu Olanlar Dikkat Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz

yil sonuna kadar ucretsiz resmi gazede

Borcu olanlar bu haber sizin için. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından vatandaşlara soluk aldıracak bir karar açıkladı. 2020 yılı sonuna kadar pirim borcu olan vatandaşlar da sağlık hizmetlerinden bedava olarak yararlanabilecek.

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini 60 günden daha uzun süre ödemeyen yada borcu olan vatandaşlar, hastanelerde sağlık hizmetinden yararlanamıyor.

yilsonuna

Sabah yazarı Faruk Erdem’in haberine göre, vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı bir karar yayımlandı.

Yayınlanan karar göre, 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı ve Genel Sağlık Sigortalı olup, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslar, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden 2020 yılı sonuna kadar yararlanabilecek.

gss

Genel Sağlık Sigortası uygulanmasında, emekli olmayan, rastgele bir işte çalışmayan, işsizlik maaşı almayan ve bunların bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslardan olmayan yurttaşların prim ödemesi yapması gerekiyor.

Emniyeti olmayanlar için ise prim devlet tarafından karşılanıyor. Tek ödemeye düşürülen primler, 2019 yılı için 76 lira 75 kuruş olarak belirlenmişti.

İLAÇLARINI ALABİLECEKLER

Yatırılması gereken türüyoruz ödeyemem ve borcu biriken vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Prim ödemelerini 60 gün geçirenler hastane hizmetinden de yararlanamadığı gibi çocuk ve eşleri de mağdur oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu karara göre, bu kapsamdaki vatandaşlar 2020 yılı sonuna kadar hastanelerde tedavi görebileceği gibi, ilaçlarını alabilecekler.

erdogan

TESTE GİR PARA ÖDEME

Çalışmayan yada emekli olmayan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödüyor. Ödeyemeyecek durumda olan vatandaşların primleri ise devlet tarafından karşılanıyor. Bunun için kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Eve giren gelir miktarı birey başına brüt asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödenmiyor.

HERKESE ÇALIŞMA ŞARTI BULUNMUYOR

Sigortalı olan bir yakınımız varsa sizde haklardan yararlanabiliyorsunuz. Bu kapsamda olanlar ise şu şekilde:

– Sigortalının eşi,

– 18 yaşını doldurmamış çocukları,

– Çocuklarda yaş sınırı lisede okuyorsa 20, üniversitede okuyorsa 25’e kadar çıkıyor. Çocuk malül ise yaş sınırı bulunmuyor.

– Sigortalının bakmakla yükümlü bulunduğu anne ve babası.