Bu Hastalıklarınız Varsa Maaş Bağlanıyor Başvuru İçin Gecikmeyin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),çalışırken hastalanarak çalışma gücünü kaybeden sigortalılara malul aylığı bağlıyor. Bu aylığı alma süresi 12 ile 24 arasında değişse de T-edavi sonunda çalışma gücündeki kayıp oranı %60’ın üzerinde olursa devam etmektedir.

maas almak icin

Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç bu konu hakkında herkesin merak ettiği soruları cevapladı.

Halk arasında malul aylığı, engelli aylığı ve iş göremezlik geliri gibi konular sürekli kafa karıştırmaktadır. Malul aylığı, sigortalı olarak çalışırken ağır tedavi gerektiren rahatsızlığınız varsa ödeniyor.

Durum devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. Fakat sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce engelli iseniz malul aylığından yararlanamıyorsunuz.

yasli adam

Sigortalı çalışmaya başlamadan önce veya sigortalı çalışmaya başladıktan sonra engelli olduysanız belirli kriterleri sağlıyorsanız yaşınıza bakılmaksızın emekli olma hakkından yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca çalışma esnasında iş K-azası geçirdiniz yada yaptığınız meslekten dolayı çalışma gücünüzde en az yüzde 10 kaybetmiş iseniz sürekli iş göremezlik geliri alabiliyorsunuz.

Tanı konulduğu tarihten tüm kanser hastalıklarında bir yıl içinde başvuru yapmak şartıyla 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanıyor. 12 ya da 24 ay süreyle aylık bağlanan hastalıklarda listede yer almaktadır.

hastalik maasi

Örnek olarak kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay süreyle malul aylığınsan faydalanabiliyor. Belirtilen süreler tedavi tanımlanamamış ise rapor almak koşulu ile uzatılabiliyor.

Ayrıca genetik hastalıklar, diyabet, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi hastalıklar için de tedavi dönemi sırasında malul aylığı bağlanabiliyor.

Bu aylıktan yararlanabilmek için sigortalının veya işverenin talebi doğrultusunda SGK’nın yetkilendirdiği hastanelerdeki sağlık kurullarınca düzenlenecek raporların ve tıbbî belgeler ile birlikte başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun yapacağı inceleme sonrası çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiş olduğu belirlenen kişilere malûl aylığı bağlanabilir.

Başvuru İçin Gecikmeyin

malul maasi

Bu haktan yararlanabilmek için, tanı belirlendikten sonra bir yıl içinde başvuruda bulunmak gerekiyor. Ödeme süresi, sağlık kurulunca düzenlenen raporun tarihinden geçerli olmak koşuluyla başlıyor.

Yani raporu alır almaz Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekiyor. Gecikme yaşanır ise eksik aylık ödemesi yapılmaktadır. 18 ay malul aylığı alacak iken 2 ay geç bildirimde bulunduğunuzu varsayarsak bu süre 16 ay olmaktadır.

10 Yıl Sigorta 1800 Gün Prim

Malul aylığı alabilmek için sigortalı olarak en az 10 yıl çalışma ve 1800 gün prim ödeme şartı aranıyor. Ancak bakıma muhtaç durumda olan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan hastalarda 10 yıl çalışan şartı aranmazken en az 1800 gün prim yatırmış olmaları gerekiyor.

Geçici malul aylığı alan hastaların almış olduğu aylığı kalıcı hale getirilebilmesi için hastalıktan kaynaklı çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri gerekiyor.

Günü Eksik Olan Borçlanabilir

borclanma

Borçlanma hakkı olanlar 1800 prim gününü tamamlayamamışlar ise, eksik günlerini borçlanma yoluyla tamamlayabiliyor. Sigortalı olan erkek çalışanlar askerlik sürelerini, kadın çalışanlar ise doğum borçlanması yapabiliyor.

Kimlerin Malul Aylığı Kesilir?

Malullük aylığı alanlar çalışmaya başladılar ise maaşlarının kesilip kesilmemesi, sigortalı olarak çalışanın statüsü, malûllük aylığın 2008 ekim öncesi veya sonrasında bağlanması, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya 2008 ekim öncesi veya sonrasında başlanması gibi durumlara bakılarak aylığın devam etmesi veya kesilmesi söz konusu oluyor.

2008 ekim öncesinde bağlanan aylıklar ile ilk defa çalışmaya 2008 ekim öncesi başlayan 4/a statüsünde çalışanların malûl aylıkları, 4/a statüsünde çalışmaya başladıklarında kesiliyor.

borclanmadan maas

Fakat BAĞ-KUR’a tabi bir işte veya kamuda çalışırlarsa almış oldukları malûl aylıkları kesilmiyor. Sigortalı olarak 2008 ekim ayı ve sonrasında başlayan işçi, memur ve esnafın malûl aylığı ise hangi statüde çalışırlarsa çalışsınlar kesiliyor.

Hangi Hastalıklar İçin Malul Aylığı Bağlanıyor?

Maluliyet aylığı almak için aşağıdaki rahatsızlıkların bulunması ve gerekli şartları taşıması gerekiyor.

– Kanser (Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, m-eme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, t-estis, p-enis kanserleri)

– Epilepsi

– Demans

yasli adam
– Beyin tümörleri

– Parkinson sendromu

– Serebral palsi

– Multiple Skleroz (MS)

– Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)

– Şizofreni

– Bipolar bozukluk

– Görme azlığı

– Retina k-anamaları

– Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı

– Anemi

maas almak icin
– Kol, bacak gibi organ kaybı

– Behçet hastalığı

– Gastrointestinal kanamalar

– Karaciğer sirozu

– Karaciğer nakli

– Kalp yetmezliği

– Kalp kapak hastalıkları

– Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları

– Solunum sistemi hastalıkları

– Kalp nakli

– Böbrek nakli

– Akciğer nakli

– Tüberküloz

– AIDS

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yakup şahin %50 zihinsel engellim malulen maaş baglanmak istiyorum

 2. 2 sene önce

  Emekli dul yetim aylığı alanlar da yaralana bilir mi
  Ne yapması gerekir

 3. 2 sene önce

  Slm bn dort yıl oldu behcet hastalığı bnde var ve kıradayım zor gecyorum ılac ları devamlı kulanıyorum bnde bı yardım ekşyorum nasıl basvuru yapacam

 4. 1 sene önce

  Sadete gelmek gerekirse sorun gerekli şartların yerine getirilmesindeki anlaşılmazlık.Ülke insanımız 40 yıl önce sigortayı bilmiyordu.40 yıl sonrada bu gün ekonomik çare haline gelen emeklilik hakları adına sosyal sigortanın peşine düşmekteler.Bilgi eksikliğinden emekliliği hak ettiği halde emeklilik bekleyenlerin münferitte olsa olduğu bilinmektedir.Sigortalılık şartlarının anlaşılır şekilde insanımıza nakşetmek gerekiyor.Gelecek yıllarda belkide devlet bir çağrı ile kişilere emekliliği hak ettiğini bildirecektir.Zorunlu emklilikler oluşabilecektir.Bu gün sıkıntılar bürokratik ve bilgi eksikliği ile yapılan başvurulardan,asılsız haberlerden kaynaklanmaktadır.

  Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!