Bu Site Sayesinde Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor mu Öğrenin

Son dönemlerde büyüklü küçüklü yaşanan depremler herkesi tedirgin etmeye başladı ve hepimiz çeşitli önlemler almak istiyoruz. Çoğumuz geçmişte yapılan hataları tekrarlamamak istiyor. Tam da bu noktada yapabileceğiniz şeylerin listesini oluşturmak önemli.

Reklam

Yaşadığınız evlerin depreme neden olan fay hatlarına yakınlığını hiç merak ettiniz mi? Artık öğrenmeniz çok kolay. Belki de tedbirinizi önceden almanıza yararı olur.

Fay hattı

Evinizin altından fay hattı geçiyor mu?

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü)’nın sitesinden kişilerin evlerinin fay hatlarına uzaklığını öğrenebileceklerini ifade etti.

Engin Er, “Marmara Denizi’nde yaşanması muhtemel depremler yalnızca İstanbul’u değil; tüm marmara bölgesini etkileyecek” dedi.

evinizin altından fay

Vatandaşların e-devlet üzerinden yaşadıkları evin parselini ve parsel zemininin özelliklerini öğrenebileceğini belirten Engin Er, bina güvenliğinin önemini vurguladı. Eğer oturduğunuz binada mühendislik hizmeti alınmamışsa binanın yapısına güvenmemeniz gerekir.

Eğer evinizin net olarak fay hattıyla bağlantısını öğrenmek istiyorsanız zemin etüdü yaptırmanız şarttır. Zemin etüdü sonrasında binanın sağlamlaştırılması gerekebilir; bu durumda da zeminde iyileştirme yapılması oldukça kolaydır.

fay hattı güzergahı

Yaşadığımız şehirlerin güvenli olmasının yolu yapılan planlamalardan geçer. Bu durumda da belediyelerin ve merkezi idarelerin üzerine ciddi bir iş düşer. Eğer siz de evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini merak ediyorsanız; buraya tıklayın.

Yoğunluktan siteye ulaşamayabilirsiniz; birkaç kere daha deneyin. Parsel özelliklerinizi bilmiyorsanız harita üzerinde Türkiye’yi bulup yakınlaştırarak evinizin konumunu bulabilirsiniz.

Reklam

Yorumlar

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

error: