Çalışan Yeni Annelere En Az 9.299 TL Ödeme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuk, doğum ve süt parası gibi annelere yapılan ödemeler ocak itibarıyla asgari ücrete ve enflasyona göre artarak tüm hakların kullanılması halinde en az 9 bin 299 lira geçecek şekilde düzenleme yapıldı.

dogum yardimi 2

Nüfusun yaşlanma hızının artması üzerine Devlet aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek için annelere ‘çocuk parası’, ‘doğum (r-apor) ya-rdımı’, ‘süt ve e-mzirme parası’, ‘yarım g-ün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ adı altında katkıda bulunmaktadır. Her yıl enflasyon ve asgari ücrete göre artış sağlanan teşvik ücretleri son düzenlemeye göre ilk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira olarak belirlendi.

para

Ayrıca ikiz, üçüz gibi çoklu do-ğumlarda çocuk başına 150 lira verilmektedir. Doğumla birlikte 7.325 TL olarak hesaplanan D-oğum (r-apor) pa-rası, 112 gün ü-zerinden hesaplanarak alınan maaşa göre değişkenlik göstermektedir.

1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükselen en düşük tutar, 7 bin lira maaş alan bir anne için ise 17 bin 422 lira olarak belirlendi. Sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde yapılabilecek olan başvuruyu,‘turkiye.gov.tr internet adresinden teyit edebilirsiniz. Do-ğum (r-apor) ya-rdımı, annenin adına Ziraat Bankasına açılan hesaba yatmaktadır.

para2

Şart olarak da anne veya babanın SSK veya bağkurlu olması ve 120 gün prim ödemesinin bulunması gerekiyor. bir defaya mahsus olmak üzee yapılan s-üt parası da 1 Ocak itibarıyla 202 lira olarak belirlenmiştir. Ayrıca bağkurlu annelerinde yararlanabildiği e-mzirme ödeneği her do-ğumda birlikte verilmektedir.

Bu haktan analık izni sonrasında birinci d-oğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci do-ğumda 4 ay, sonraki d-oğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alarak yararlanabiliyorsunuz.

para3

Eğer yeni doğan çocuğunuz engelli ise bu süre 12 ay olarak uygulanmaktadır. Ayrıca çoğul ge-belik sonrası bu sürelere 30’ar gün eklenmektedir. Annnein talebi doğrultusunda haftalık çalışması gereken 45 saat iki eşit parçaya da bölünebilmektedir. An-neye yapılan ma-aş ödemesinin yarısını patron, 1.472 lirasını da devlet, İşkur aracılığıyla yapıyor.

Yani anne asgari ücretle çalışıyorsa patron 1.162 lira, devlet 1.472 lira ö-düyor. Bunun yanında yapılan ödemelerde da-mga V-rgisi hariç herhangi bir v-rgi ve k-esinti yapılmıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!