Ceren Özdemir’in Annesi Konuştu, Gözyaşları Sel Oldu

ceren ozdemir davasi

Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 3. sınıfta okuyan 20 yaşındaki Ceren Özdemir Ordu’da evinin önünde ci-na-yete kurban gitmişti. Eskişehir’de kızının ismi verilen gençlik merkezinin açılışına katılan Anne Özdemir, “Ceren herkesin yüreğinde bir sızı, bir farkındalık oluşturdu. Bunu da öl-dü olarak düşünmüyorum” dedi.

ozdemir2

2019 yılında yaşanan olayda, Ordu’da evinin önünde tanımadığı Özgür Arduç isimli kişi tarafından kat-ledilen üniversite öğrencisi kızın adı, yeni açılan gençlik merkezine verildi.

Gençlik Merkezinin açılışına katılanlar arasında, Özdemir ailesi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sivil toplum kuruluşları üyeleri ve eski kocası tarafından sal-dırıya uğrayarak öl-dürülen Ayşe Tuba Arslan’ın ailesi oldu.

“Acımızı Hiçbir Şey Dindiremez”

ozdemir1

Ceren Özdemir’in annesi Güfer Özdemir “Bizim için büyük bir onur oldu. Türkiye’nin sorunu olan bir yaraya el basmış oldu. Bu anlamda başkanıma ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Ceren herkesin yüreğinde bir sızı, bir farkındalık oluşturdu. Bunu da öl-dü olarak düşünmüyorum. Bu anlamda başkanımın da burada yaşatması, öl-me-diğini bize ya da o anlamda daha ileriye gelecek canlara bir şey gelmemesi adına belki de bir öncü olacaktır.

Yani o anlamda onurluyuz ama tabii ki acımızı hiçbir şey dindiremez. Bundan sonraki temennim şudur; inşallah yargıda bir düzelme olacak, sokaklara bu caniler bırakılmayacak. Bu anlamda adımlar atılırsa başka canların gitmesi engellenmiş olur.” dedi.

ceren ozdemirin annesi

Cehalete Karşı Bir Direniş

Gençlik Merkezinin açılışı sırasında konuşma yapan Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kazım Kurt 8 Mart’ın öneminden bahsederek sözlerini “Aslında bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kutlama mı yapacağız anma mı yapacağız diye tartışırken, bu günün bir dir-eniş günü olduğunu, bu günün bir mücadele günü olduğunu hiçbirimizin unutmaması gerek. İşte bizde o nedenden dolayı bugün Türkiye’deki kadın ci-na-yetlerine karşı cehalete karşı bir direniş örneği gösteriyoruz” şeklinde sürdürdü.

Gözyaşlarını Tutamadı

Başkan Kurt’un konuşması sırasında eski kocası tarafından sal-dırıya uğrayarak öl-dürülen Ayşe Tuba Arslan’in annesi ve diğerleri gözyaşlarını tutamadı.