Corana’nın Erken Dönem Belirtisi Ortaya Çıktı!

corananin erken donem belirtisi ortaya cikti

ABD’li doktorlar yaptıkları çalışmalar sonrası  ‘koronavirüs parmakları’ adını verdikleri yeni bir koranavirüs semptomu keşfettiler. Bu kapsamda koronavirüs’ün erken belirtisi olarak mavi veya mor renge dönüşen ayak parmağı lezyonu olduğu, dokunulduğunda yanma ve acı hissi verdiği belirtildi.

corona1

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmada mavi veya mor renge dönüşen ayak parmağı lezyonu‘nun koronavirüsün erken belirtisi olduğu bildirilirken, USA Today’a göre bu semptom mavi veya mor renge dönüşen ayak parmağı lezyonu olarak adlandırılmış.

corona3

Bilim insanları, akut solunum sıkıntısı sendromu olan ağır hastalar , çocuklar ve hastalığı asemptomatik seyreden gençlerde enfeksiyonun bu şekilde seyrettiğini belirtti. Ayrıca bu semptomun görülmesi sayesinde koranavirüs testi negatif çıksa dahi erken teşhis konulabileceği belirtildi.

DOKUNULDUĞUNDA YANMA VE ACI HİSSİ OLUŞUYOR

corona4 1

Mavi veya mor renge dönüşen ayak parmağı lezyonu hastalığı görülen bölgelere dokunulduğunda yanma ve acı hissi verdiğini belirten Pennsilvanya Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Ebbing Lautenbach, parmakların mor renk almasının nedenini ise enfeksiyona lokal inflamatuar bir tepki veya kan damarlarının tıkanmasından kaynaklı olabileceğini  söyledi.

Konu hakkında açıklama yapan Massachusetts Hastanesi Acil Servis Şefi Susan Wilcox ise, şiddetli grip veya viral pnömonisi olanlarda  benzer semptomların görüldüğünü söyledi.