Corona Virüs Bir Tek O Yerde Yok!

oradayok ispanya

Tüm dünyada etkisini sürdüren corona virüs salgınından en fazla Avrupa ülkeleri etkilendi. Bu ülkelerden birisi olan İspanya’da Sevilla ile Cebelitarık arasında kalan Zahara de la Sierra kasabasında şuana kadar corona virüs vakası tespit edilmedi.

Yeni tip corona virüsü covid-19 vakasının Avrupa’da en fazla görüldüğü ülke olan İspanya’da yaklaşık olarak 3 haftadır karantina kuralları uygulanmakla birlikte ülkede covid-19 vakasının tespit edilmediği tek bölge ise Zahara de la Sierra kasabası.

ispanya1

İspanya’da covid-19 salgını görüşmeyen tek yer olan Zahara de la Sierra kasabası bin 400 kişilik nüfusu olan tek katlı beyaz evleri ve zeytin ağaçlarıyla dikkat çekiyor.

Orta çağdan kalma küçük Endülüs kasabası olan Zahara de la Sierra Sevilla ve Cebelitarık arasında yer almaktadır. Aynı zamanda turistik bir bölge.

Yeni tip corona virüsü olan covid-19 salgınının İspanya’da ilk tespitinden sonra ülkede alınan tedbirler kapsamında salgının görülmediği tek yer oldu.

ispanya2

İspanya hükümetinin corona virüs salgını kapsamında aldığı tedbirler kapsamında 14 Mart’ta karantina kararı almış, Zahara Belediye Başkanı Santiago Galvan, kasabaya ulaşımın sağlandığı 5 farklı girişten 4 tanesini kapatarak kasabaya turistlerin girişini engelledi.Aynı zamanda kasabada yaşayan vatandaşlara temel ihtiyaçları dışında evde kalmaları konusunda uyardı.

Zahara Belediye Başkanı Santiago Galvan, uygulama ile ilgili olarak “Güvenlik nedeniyle almaktan çekinmediğimiz bir karardı. Polis ve sivil muhafızların yardımıyla uyguladık” şeklinde açıklama yaptı.

ispanya3

Galvan, covid-19 virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında kasabaya giriş yapan her aracın çamaşır suyu ve dezenfektanlarla yıkandığını belirtti. Tek girişi bulunan kasaba 1 polis tarafından korunuyor.

10 kişilik gurubun düzenli olarak kasaba sokaklarını dezenfekte ettiğini belirten Galvan, bu işlemin 3 günde bir yapıldığını söyledi.

Bölgede yerel bir işletme halkın dışarıya çıkmaması için aktif olarak 2 kişi çalıştırarak, tıbbi ve yiyecek teslimatı yaptırıyor.

Kasabada bulunan yerel işletmeler ve serbest meslek icra edenler kullanmış oldukları elektrik, su ve işletme vergilerini karşılamak için OHAL fonundan yararlanıyor.

ispanya4

Belediye Başkanı Galvan, salgınla ilgili alınan tedbirlerden dolayı evlerinde sıkılan vatandaşlarını bir nebze de olsa rahatlatmak için her cuma akşamı belediye ait bir araca müzik yayını yaptırarak sokaklarda gezdiriyor.

Başkan Galvan, “Bu devam ederse bir çeşit finansal akciğere ihtiyacımız olacak” ifadelerini kullanarak kasabadaki işletmelere yardım etmeye devam edebilmek için yerel ve ulusal hükümetten yardım talep edeceklerini söyledi.

Avrupa ülkeleri arasında covid-19 vakalarının en çok görüldüğü İtalya’dan sonra ikinci sırada yer alan İspanya’da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 744, toplam vaka sayısı ise 124 bin 736 olarak bildirildi.