Coronavirüs En Çok Buradan Bulaşıyor Araştırma Sonuçları Açıklandı

en cok buradan bulasiyor

Dünyada corona virüs salgını ve halk üzerindeki endişesi her geçen gün artmaktadır. Yeni tip corona virüsün havada birkaç saat yaşayabildiği, yapıştığı yüzeye göre de değişkenlik göstererek ne kadar süre hayatta kaldığı ortaya çıktı.

Hapşırınca havaya uçan damlacıklar üç saate kadar yaşayabilirken, karton üzerinde 24 saat, plastik yüzeylerde ise iki-üç gün kalabilmektedir.

yururken

Yeni tip corona virüs olan COVID-19 ile ilgili yapılan araştırmaların Amerikan New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı.

Araştırma Sonuçlarına Göre:

Havada: 2-3 saat

Plastik ve çelik yüzeylerde: 2-3 gün

Bakırda: 4 saat

Karton yüzeylerde ise: 24 saat

Hapşırma sonrası havaya yayılan aerosol gibi damlacıklar yaklaşık üç saate kadar havada yaşayabilmektedir. Bütün bunlarda gösteriyor ki hastalığın yayılma hızı ve bulaşıcılığı yüksek olmasındaki nedende anlaşılmış oldu. ABD’de yapılan bu kapsamlı araştırma, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, UCLA ile Princeton Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirildi.

eldiven ve maske sart

Araştırma yapan uzmanlar enfekte olmuş şahıstan aldıkları yeni tip COVID-19 virüsünü gündelik hayatta sık kullanılan ve temas edilebilen yüzeyler üzerine aktarmış ve virüsün değişik yüzeylerde dayanma süreleri ölçülmüştür.

Başlıca Önlemler

Yapılan araştırma sonrası araştırmacılar, COVID-19 virüsünden korunmak için genel olarak yapılan uyarıları da teyit ettiler. Bunlar;

  • Dışarı çıkılmamalı.
  • Dışarı çıkıldığında standartları karşılayan maske takılmalı.
  • Hastalığın bulaştığı kişilerle temas edilmemeli.
  • Göz, burun ve ağza dokunulmamalı.
  • Yapılan tetkikler sonucu pozitif çıkmış kişiler virüsün yayılmaması için korunmalı,
  • Öksürürken tek kullanımlık mendille ağız kapatılmalı. Daha sonra kullanılan mendil çöpe atılmalı.
  • Sıkça dokunulan yüzeyler sürekli temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.

DSÖ’den İbuprofen Uyarısı

yaslilar risk altinda

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip corona virüs COVID-19 teşhisi konulan kişilerin ibuprofen yerine parasetamol kullanmasını önerdi. DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, söz konusu virüsle ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini, doktora danışmadan ilaç alan kişilerin ibuprofen yerine parasetamolü tercih etmesini söyledi.

Parasetamolü kullanacakların doz uyarılarını dikkate alması gerektiğini aksi takdirde karaciğer için tehlike arz edebileceğini belirtti.

İbrufen etken maddeli ilaç grip, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde, Nurofen ve Advil ise iltihap sökücü olarak kullanılmaktadır. Nurofen’in üreticisi Reckitt Benckiser’in sözcüsü, “İbuprofen’in reçetesiz kullanımı ile COVID-19’un ağır seyretmesi arasında kanıtlanmış herhangi bir bilimsel kanıt olduğuna inanmıyoruz” dedi ve DSÖ ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA) işbirliği içinde çalıştıklarını, gelişmelerle iligili bilgi vereceklerini belirttti.