Devletten Annelere 400 TL Yardım İddiası Doğru mu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medyada hızla yayılan bir bilgi var ki öğrenen herkes açık kapı üzerinden gerekli formu dolduruyor. Peki bu ne kadar doğru hükümetten böyle bir açıklama geldi mi?

6 nisan itibari ile sosyal medya özellikle WhatsApp yoluyla gönderilen bir sesli mesaj var. Bu mesaj da annelere 400 TL, 18 yaşını doldurmayan çocuklar için ise 100 TL nakit yardımı yapılacağı söyleniyor.

whatsapp sesli mesaj

İşte Herkesin Birbirine Gönderdiği O Sesli Mesaj:

“Arkadaşlar Devlet tüm annelere emekli, çalışan, zengin, fakir ayırt etmeksizin 400 TL para veriyor çocuklara da 100’er TL para veriyor 18 yaşını doldurmamış olacak. Bunu nasıl yapacağız cep telefonlarından kabul etmiyor mobillerden. Google’a e-devlet şifrenizle gireceksiniz, e devlet şifresinden arama motoruna açık kapı yazacaksınız açık kapıdan yeni başvuruya tıklayacaksınız.

Bunun ardından valilik hizmetlerine giriş yapıp açık formu doldurun sonrasında diğer yazılı yere tıklayın, açıklama bölümünüde de bayram harçlığı, çocuk parası yazın. Bu yardım çalışan çalışmayan herkese verilecek son başvuru 25 nisan. Yanı sıra cep telefonundan yaparsanız sadece Konya çıkıyor, cep telefonları kabul edilmiyor. Yapın paranızı alın.”

Yukarıdaki açıklama ses kaydında yer alan mesajın içeriğini kapsamakta olup Devlet tarafından şu ana kadar yapılmış resmi bir açıklamanın bulunmadığını belirtelim.

Resmi kanallardan açıklama yapıldığında sizlere bilgi vereceğimizi söylemiştik. İç İşleri Bakanlığından açıklama geldi.

İç İşleri Bakanlığınının Yaptığı Açıklama:

Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır. Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibari ile 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; 

Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığı ile sunulan kamusal hizmetler ile ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır. 

Devletimizin, Korona virüs salgını ile yoğun bir şekilde mücadele eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı, belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir.

Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 sene önce

    Benim 3cocugum var iki buçuk yad ve onyedi yaş ve eşim çalışmıyor bebegime bez alacak durumum bile yok

  2. 2 sene önce

    İkizlerim var 2013 doğumlu bende ev hanımıyım

  3. 2 sene önce

    Dilek yenilmez ev hanimiyim 2012 2014 2017 doğumlu 3 evladim var bende ev hanimiyim selcukta ikamet ediyorum cocuguna bez alamıyor evim kira

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!