Dolar Birden Bire 1 Liraya Düşerse Ne Olur?

dolar 1 lira 1

Bu ara ülke olarak hepimizin gündemi döviz kurları, hal böyle olunca insanın aklına ilginç sorular geliyor. Bu sorulardan bir tanesi de 1 Doların 1 lira olması.

Artık doların bir anda yükselmesine eskisi kadar şaşırmıyoruz. Durum iktisat bilimiyle ters düştüğü için durum git gide kötüye gidiyor.

Bu mucize gerçekleşir mi? Dolar 1 günde 1 liraya düşerse ne olur? Ekonomist Enes Özkan, kendisine sorulan bu soruyu herkesin anlayabileceği sadelikte yanıtladı.

“Bir sabah uyandığımızda dolar 1 TL olsaydı aslında pek de iyi olmazdı.”

dolar

“Baktığımız zaman doların ucuzlaması bizim yurt dışından daha ucuza ürünler almamız anlamına geliyor ve bu, çoğu insan açısından iyi bir şey gibi gözükebilir fakat şöyle de düşünebilirsiniz; zaten halihazırda bu kadar yüksek dolar seviyesinden anlaşmalar yapmış, ürünler hammaddeler mamuller almış çeşitli firmalar var.

Bunlar bu kadar büyük maliyetle aldıkları şeyleri yine de hemen ucuza satamayacakları için ama piyasada doların düşmesi nedeniyle büyük bir baskı görecekleri için büyük ihtimalle birçoğu iflas ederdi. Birçok bilgisayar tedarikçisi ya da bu iş komponentlerin tedarikçisi de iflas ederdi.”

“Zaten önemli olan şey, doların birden 1 lira veya birden 20 lira olması değil doların daha stabil bir şekilde seyretmesi.”

dollar1

“Şu günlerde dolar 17-18 lira civarında seyrediyor. Bunun birkaç ay içerisinde 10 liraya düşmesi bile inanın bizi çok daha fazla rahatlatır. Bir günde 1 liraya düşmesindense birkaç ay içerisinde 10 liraya, sonra daha az miktarlara, belki 1 sene, 2 sene içerisinde düşebilecek olması daha iyi bir seçenektir.”