DSÖ Genel Direktöründen Endişe Verici Açıklama! Ramazan ayı ile ilgili de konuştu

dso genel direktorunden aciklama

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, tüm dünyada etkisini gösteren corona virüs salgını ile olarak dünyada ilk kez bu pandemi ile karşılaştıklarını ve virüsle ilgili olarak bilinmezliklerin devam ettiğini belirterek, “Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum.” dedi ve…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus İsviçre’nin Cenevre kenti merkezinde video konferans yoluyla düzenlemiş olduğu basın toplantısında, corona virüs salgını ile ilgili olarak karamsar bir tablo çizdi.

dso1

AA’ da yapılan habere göre, Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Gelecek bir kaç gün içinde 1 milyon vaka sayısına ve 50 bin ölü sayısına ulaşacağız” dedi.

Ghebreyesus, yeni tip corona virüs tipi olan covid-19’un Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından yaklaşık olarak 4 ay geçtiğini belirterek, “Dünya daha önce böyle bir pendemiyle karşılaşmadı. Meçhul ve tehlikeli bir virüs. Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum.” dedi.

Ghebreyesus yaptığı konuşmada, dünya olarak covid-19 pandemisiyle ilk kez karşılaşıldığının altını çizerek şu açıklamada bulundu:

corona aciklamasi dso

Bu, hala çok yeni bir virüs ve her geçen gün öğrenmeye devam ediyoruz. Pandemi evrim geçirdikçe yeni bulgular ortaya çıkıyor ve bizim tavsiyelerimiz de gelişiyor.

Ghebreyesus, Covid-19’un bilinmeyen yönlerinden dolayı, “Bu, dünyanın koronavirüs nedeniyle karşılaştığı ilk pandemi” dedi.

Tüm dünyada etkili olan yeni tip corona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında virüsten korunmak için birçok kişi maske kullanmaktadır. Ghebreyesus maske kullanımı ile ilgili olarak, “Toplumlar düzeyinde maske kullanımı hakkında devam eden bir tartışma var. DSÖ, hastalar ve onlara bakan kişilerin tıbbi maske kullanmasını önermektedir. Bu durumlarda maskeler yalnızca diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde etkilidir.” dedi.

Ghebreyesus, Afrika ve Güney Amerika’da diğer ülkelere nazaran daha az vakalar olduğunu vurgulayarak, bu ülkelerde de vakaların artması ciddi sosyal, ekonomik ve politik sonuçlara neden olacağını söyledi.

Ghebreyesus IMF ve Dünya Bankasına çağrıda bulunarak, tüm dünyada etkisini gösteren salgının neden olduğu sonuçlar göz önüne alındığında, gelişmekte olan birçok ülke halkının temel ihtiyaçlarını karşılamaları ve ülkelerin ekonomik anlamda çöküşlerini önlemeleri için borçların hafifletilmesini söyledi.

ramazan ayi

Ramazan Ayı Açıklaması

Ghebreyesus, 24 Nisan’da başlayacak olan ramazan ayında yüz milyonlarca Müslüman’ın oruç tutması ve toplu olarak ibadet edecek olmasıyla ilgili “Bu pandemiyle mücadelede, siyasi liderlerin ve iş dünyası liderlerinin rolü çok önemli ve merkezi. Dini liderlerin ve toplum liderlerinin rolü de çok ama çok önemlidir.” dedi.

Ghebreyesus konu ile ilgili olarak, hükümet temsilcileri, siyasi liderler, iş dünyasından liderler, dini liderlere ulaşarak görüştüklerini bildirdi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt Gibi Ülkelerden Ciddi Finansal Destek Aldık

Dünya genelinde etkisini sürdüren virüse karşı alınan önlemler ve liderlerin desteği ile mücadelede başarılı olunacağını vurgulayan Ghebreyesus, “Ramazan ile ilgili konuya gelecek olursak, sizin de takip ettiğiniz gibi Orta Doğu ülkeleri virüsün yayılmasını en aza indirgemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Onlarla irtibata devam edeceğiz.” dedi.

Yeni tip corona virüs olan covid-19 ile ilgili olarak Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi Orta Doğu ülkelerinden “ciddi finansal destek” aldıklarını belirterek, yapılan işbirliğini oldukça başarılı olarak nitelendirdi.