Eczanelerden Ücretsiz Maske Almak İçin Sms Kodu Nasıl Alınır?

ucretsiz maske

Corona virüs salgını ile ilgili olarak alınan tedbirler kapsamında olan vatandaşa ücretsiz maskelerin dağıtımına İstanbul’daki eczanelerde başlanıldı. Vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve telefon numaralarını eczacıya bildirmesinin ardından cep telefonlarına gelen kod ile ücretsiz maskelerini alabilecekler.

maske4

SMS KODU İÇİN MESAJLAR NASIL GELECEK?

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılması kararıyla ilgili açıklama yaptı.  Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Eczanelerden ne zaman maske alınabilecek?” sorusuna şu yanıtı verdi: Şöyle bir önlemimiz var, Sağlık Bakanlığı o 20-65 yaş arası gruba toplu mesaj atmayacak. Kademeli bir şekilde mesaj atacak. Mesajı gelen vatandaşımız eczaneye gelecek. Diyelim yarın 50-65 yaş arasına mesaj gelecek, belki 3 saat sonra 30-50 yaş arasına mesaj gelecek. Yığılmayı bu şekilde önlemeyi planlıyoruz. 10 gün için kişi başı beş maske verilecek. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler.

maske2 2

Vatandaşa ücretsiz dağıtılması düşünülen koruyucu maskelerin dağıtımına İstanbulda bugünden itibaren başladı. Vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve telefon numaralarını eczacıya bildirmesinin ardından cep telefonlarına gelen kod ile ücretsiz maskelerini alabilecekler.

Dünya genelinde salgın haline gelen ve pandemi olarak nitelendirilen corona virüs salgını ile olarak tüm dünyada önlemeler alınmaya devam ediyor. Bu kapsam dahilinde Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından 20-65 yaş arası vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılması kararı alındı. Dağıtımı bugün itibari ile başlayan maskeler için vatandaşların eczanelere giderek TC kimlik numaraları ve cep telefonu numaralarını sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Ardından cep telefonlarına gelecek doğrulama kodunu bildirerek ücretsiz olarak alabilecekler.

maske3 1

‘İSTİSMAR ENGELLENECEK’

Eczacılık yapan Mehmet Kartal alınan tedbirler kapsamında dağıtılacak olan maske ile ilgili olarak, “Bugün eczanemize sabah saatlerinde 500 adet maske geldi. Vatandaşlar eczanemize ücretsiz maskelerini almak için gelmeye de başladı. Gelen vatandaşlardan TC kimlik numaralarını alıyoruz, telefon numaralarını alıyoruz. Vatandaşın telefonuna birkaç dakika içinde kod geliyor, gelen doğrulama kodunu sistemimize girdikten sonra 5 adet maskeyi vatandaşa teslim ediyoruz. Sistem öğlen saatleri itibariyle açıldı ve dağıtıma başladık. Bu sistem ile istismar da engellenmiş olacak. Mağduriyetler giderilmiş olacak” şeklinde açıklama yaptı.

maske6

Eczacı Miyase Velibeyoğlu ise uygulanan sistemin güvenilir olduğunu belirterek, “Maskelerin eczacılar tarafından dağıtılması daha güvenilir ve sağlıklı olacaktır. Sağlık Bakanlığı pandemi sürecini çok iyi yönetiyor. Bu sistem yeni hayata geçirildi, vatandaşlar bugünden itibaren ücretsiz maskelerini eczanelerden temin edebilecek” dedi.

Soner Çubuk isimli vatandaş tedbir kapsamında dağıtılan maskeleri eczaneden almasının ardından: “Eczaneye gelip cep telefonu numaramı ve kimlik numaramı verdim, sisteme girdiler. Ardından cep telefonuma gelen kodu sisteme girdiğimizde ücretsiz 10 günlük 5 adet maskemi aldım. İşportalarda ne olduğu belli olmayan sağlıksız maskeler satılıyordu. Bu sistemin Sağlık Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmesi güvenilir oldu. Pandemi ortamında böyle bir uygulama vatandaş için çok faydalı oldu” dedi.

ÜCRETSİZ MASKE E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI