Elon Musk Tayland’daki Çocukları Kurtarmak İçin Hareketi Geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Multi-milyarder Elon Musk Tayland’da mağarada esir kalmış 12 çocuk ve onların antrenörleri için elindeki en iyi 12 mühendisi seferber etti.

Teknoloji alanında girişimci olan Elon Musk Twitter hesabından yaptığı açıklamada çocukların içinden sürünerek geçebileceği su altı tüneli inşa etmeyi önerdi.

MailOnline’ın haberine göre, Musk, şirketlerinden bir tanesi olan Boring şirketini geliştirilmiş bir ulaşım sistemi oluşturacak bir tünel kazmak için gönderecek. Yaptığı plana göre bu tünelin içine şişme kale mantığıyla naylon bir şerit yerleştirecek ve tüneli kazdıktan sonra naylon tüpü şişirerek deniz altı bir ulaşım tüneli oluşturacak.

Aynı zamanda yine Twitterdaki takipçelerine yazan Musk, “Tayland hükümetinin elinden gelen her şeyi yaptığından şüpheliyim ancak yapılacak bir şey varsa seve seve yapmaya hazırım” dedi.

twitter

“Boring şirketinin elinde gelişmiş yeraltı radarı bulunmaktadır ve Boring şirketi tünel kazma konusunda fazlasıyla gelişmiş teknolojiye sahip. Şuan için tünele hava pompalamaya yetecek kadar büyük bir pompa var mı ya da elektrik sistemi bunun için yeterli mi bilmiyorum ancak eğer yetersiz kalırsa güçlü akım kaynakları ya da pompalar da götürülebilir” diye ekleme yaptı.

Daha sonra yaptığı açıklamasında “SpaceX ve Boring şirketleri Tayland hükümetine yardımcı olabilecekleri bir durum var mı diye bakmak için yarın Tayland’a doğru yola çıkacaklar. Orada şahsen bulunmadan çözemeyeceğimiz birçok zorluk bulunmakta.” dedi.

thai boys cave 1

Çocuklar ve antrenörleri yaklaşık iki haftadır yeraltında 800 metre derinlikte kapana kısılmış bir şekilde yardım bekliyorlar ve olay yerindeki doktorun raporuna göre iki çocuk ve antrenörleri gıda eksikliğinden dolayı fazlasıyla halsiz düşmüşler.

İsmini vermek istemeyen Taylandlı bir deniz komandosu CNN’e verdiği konuşmada medikal ekiplerin çocukları şu anki durumda yerlerinden hareket ettirmenin çok riskli olduğunu belirttiğini söyledi.

Chiang Rai’de bulunan mağaradan kaçışları çok riskli olan çocukları mağaradan çıkarmaya karar verdiklerinde çocukları komple tıbbi taramadan geçirmek için ekipler oluşturulmuştur. Çocukların bulunduğu mağaraya da sürekli olarak oksijen pompalanmaktadır.

Kurtarma operasyonunun çok riskli olduğu göz ardı edilemez hele ki Taylandlı bir deniz komandosunun mağaraya indikten sonra dönüş yolunda oksijeninin bitmesi sonucunda hayatını kaybetmesinden sonra daha da tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Saman Kunan gönüllü olarak katıldığı operasyonda mağaranın yeraltı bağlantısına oksijen tankı yerleştirmek için indiği ve dönüş yolunda hayatını kaybettiği biliniyor.

PAY RAZZ SAMAN KUNAN LAST PIC 2
Saman Kunan’ın yardıma gitmeden önce çekilen son fotoğrafı.

Şu anda çocukların bulunduğu mağaraya oksijen ikmalini sağlamak görevlilerin en öncelikli işleri. Bu sayede eğer herhangi bir kurtarma operasyonu gerçekleştirilemezse muson döneminin bittiği Ekim ayına kadar çocuklar hayatta tutulabilecek. Normal oksijen seviyesi %21 olması gerekirken şu anda mağaradaki oksijen seviyesi %15’e kadar düşmüştür.

thai cave rescue

Umarız en kısa zamanda Elon Musk’ın planıyla mahsur kalan çocuklar ve antrenörleri kurtulabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!