Evde Meyve Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

evde meyve ağacı nasıl yetiştirlir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikan tarım bakanlığına göre, her yetişkin günlük olarak meyve tüketmeli. Her ne kadar bu gün köşe başındaki marketten her şeyi almamız oldukça kolay olsa da kendiniz yetiştirmeniz çok daha sağlıklı olur.

Bilge Cafe sizin için evde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz 8 meyve ağacını listeledi. İster balkonunuzda, ister bahçenizde bu ağaçları yetiştirip kendi meyvelerinizi toplayabilirsiniz.

Evde Meyve Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Mandalina Ağacı

madalin ağaçları

Mandalina ağaçları hep yeşil kalan ağaçlardandır ve 3 – 4 metre uzunluğa kadar ulaşırlar. Eğer mandalina ağacı yetiştirirseniz istediğiniz meyveye göre aşılayarak istediğiniz tüm mandalina çeşitlerini elde edebilirsiniz. Sadece birkaç tavsiyeye ihtiyacınız var. Bu tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • İyi ışık alan bir odaya ağacı yerleştirin ancak dikkatli olun ağacımız direk güneş ışığına maruz kalmamalı. Suyu hapseden güzel bir toprak kullanın ve toprak kurudukça sulamayı ihtimal etmeyin.
 • Tükettiğiniz taze meyvelerin çekirdeklerini kullanın. Bahar ve yaz başları bu tohumları ekmek için en uygun zamanlardır.
 • Saksınız ağacımıza küçük gelmeye başlayınca daha büyük bir saksıya aktarın veya direk toprağa ekin.

Çekirdekten mandalina ağaçları yetiştirip meyve vermelerini sağlamak 4 – 7 yıl arası sürebilir. Baharda çiçek açan ağaçlar yaz aylarında meyve vermeye başlayacak ve bu meyveler sonbahar başında hazır olacaktır.

Limon Ağacı

limon ağaçları

Limon ağaçlarını taze tükettiğiniz limonların çekirdeklerinden kolayca elde edebilirsiniz. Direk saksıya ekmeniz yeterlidir. Şu tavsiyeler yardımcı olacaktır:

 • 5 – 10 çekirdeği beraber ekmekte fayda vardır çünkü bazen tek çekirdekte tohumun yeşillenmesini sağlayacak besin bulunmayabiliyor. Taze limonların çekirdeklerini kullandığınıza emin olun.
 • Limon ağaçları suya bayılırlar bu sebeple toprağını haftada 2 – 3 kez sulamanız gerekiyor.
 • Yeni filizlenmiş limon fideleri günde 13 – 14 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Büyüdüklerinde ise günde 8 saat yeterlidir.
 • Eğer saksının altındaki deliklerden köklerin çıktığını görüyorsanız daha büyük bir saksı veya toprağa ekme vakti gelmiş demektir.

Yaklaşık 5 yıl içerisinde meyve veren bir limon ağacına sahip olacaksınız. Bazı nadir durumlarda 15 yıla kadar varabilir ancak modumuzu düşürmektense yeni bir çekirdek ile sıfırdan başlayarak çocuklarımıza harika ağaçlar bırakabiliriz.

Bunu da okuyun: Adım Adım Evde Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktaları

Avokado Ağacı

avokado çekirdeği

Avokado çekirdeğini toprağa ekmeden önce bir tohumluk hazırlamalısınız. Bunu yapmak için 3 – 4 tane kürdan ile çekirdeği bir bardak su üzerinde sabitleyin. Çekirdeğin bir iki santimlik kısmı su içerisinde kalırsa bu yeterlidir. Oda sıcaklığında muhafaza ettiğiniz tohumluğunuzu direkt güneş ışığından uzak tutun. Kökleri 2 – 6 hafta arasında görmeye başlayacaksınız. Kökler oluştuğunda artık toprağa ekme vakti gelmiş demektir.

avokado avokado fidesi

 • Tohumluğu ekerken çekirdeğin havayla temasına izin vermeyi unutmayın.
 • Mart ve Haziran arasında ekmek çok daha iyi sonuçlar verecektir.
 • Orta nemli bir ortam bu ağaçlar için yeterlidir ve haftada 2 – 3 kez sulamanız tek yapmanız gereken şey.

5 – 13 yıl arasında ilk meyvelerinizi almaya başlayacaksınız. Oluşan çiçeklerin çoğunun kopup toprağa dökülmesinden korkmayın. Bu gayet doğal bir süreçtir.

Armut Ağacı

armut ağaçları

Çimlendirme sürecini kolaylaştırmak için armut çekirdeklerini katmanlarına ayırmanız daha iyi olur. Bunun için armut çekirdeklerinizi nemli turba yosunlarıyla beraber plastik bir torbaya koyun. Torbayı buzdolabına koyup 2 – 3 ay kadar bekletin. Daha sonra çekirdekleri iki gün boyunca ılık suda bekletin. Artık tohumlarınız ekilmeye hazır. Aşağıdaki önerilerimiz ile çok daha harika işler başarabilirsiniz:

 • Armut ağaçları su tutmayan toprağa ve günde en az 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Ne kadar çok güneş ışığında kalırsa o kadar suya ihtiyaç duyacaktır.
 • En az haftada bir sulanması gerekir. Ya sabah ya da akşam vaktinde sulanırsa çok daha güzel gelişme gösterir.

En az 3 en çok 10 yıl sonra ilk meyvelerinizi almaya başlarsınız. Renk değiştirmeye başladığında artık meyvelerinizi toplayabilirsiniz. Kopardıktan sonra olgunlaşmaya devam edecekler merak etmeyin.

Elma Ağacı

içek açmış ve meyve vermiş elma ağacı

Eğer çekirdeğinden meyve yetiştirmek istiyorsanız arzu ettiğiniz elma çeşidini alamayacağınızı aklınızda bulundurmanız gerekir. Eğer kısa boylu bir ağaç için tohum almadıysanız ağacın uzamaya devam edeceğini de unutmayın. Başarı şansınızı arttırmak için birkaç tavsiyemiz var:

 • Eğer ki ağacınızın meyve vermesini istiyorsanız iki farklı tür tohum kullanmamız gerekiyor. Hava kilitli bir plastik torbaya nemli kağıt havluya sararak buzdolabına atın. 70 – 80 gün orada kalacaklar.
 • Kış mevsimi bittiğinde ve artık don olayları yaşanmamaya başladığında filizlenen tohumlarınızı ekebilirsiniz.
 • Saksınızı pencere kenarına yerleştirin ki devamlı güneş ışığı alabilsin.
 • Elma ağacımız kısayken 10 – 12 günde bir sulanması yeterlidir. Büyüdükçe daha az suya ihtiyaç duyar.

Tohumlardan elde edilen ağaçlarımızdan meyve almamız 8 – 10 yıl arası sürebilir.

Erik Ağacı

erik ve fideleri

Erik ağacı yetiştirmek bir takım ön hazırlıklar gerektiriyor. Pencerenin kenarına bir erik çekirdeğini iyice kuruması için bırakın. Sonrasında çekirdeği kırarak içinden tohumları alın. Ardından tohumlarınızı bir gece bir bardak suda bekletmeniz gerekiyor. Son olarak bir konserve içerisine gübre doldurarak tohumları içine yerleştirin ve sıkıca kapatın. 6 – 8 hafta buzdolabında kaldıktan sonra kökleri ortaya çıkacaktır ve artık toprağa ekmeye hazır.

 • Saksınıza koyduğunuz toprağın yarısı kadar da gübre eklemeyi unutmayın.
 • Günde en az 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarlar.
 • Çimlenme sırasında toprağı nemli tutmak gerekir ancak fazla sulamamaya da özen gösterin.

3 – 5 yıl arasında meyve almaya uygun hale gelecektir.

Kiraz Ağacı

kiraz ağacı

Kiraz ağacı yetiştirmek için tohumları çimlendirmeniz gerekiyor. Kuru tohumları hava kilitli plastik poşetlere koyarak buzdolabında 10 hafta kadar bekletmek gerekiyor. Kökleri oluştuğunda artık toprağa ekme zamanı gelmiştir. Şu tavsiyeler de işinize yarayabilir:

 • Kiraz çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ayrıca temiz havada gerekli etmenlerden biridir. Kumlu toprağa, gübreye ve köklerin su içinde yüzmeyeceği bir saksıya ihtiyacınız olacak.
 • Elinizle toprağı yokladığınızda kuru geldiği her zaman sulayın.

7 – 10 yıl arasında ilk meyvelerinizi almaya başlayacaksınız.

Şeftali Ağacı

eftali çekirdeği ve ağacı

Şeftali çekirdeklerinizi çimlendirmek için nemli kağıt havluya sarıp buzdolabına atın. 8 haftanın sonunda çimleneceklerdir. Artık toprağa ekmeye hazırlar.

 • Çimlendirme sürecini kolaylaştırmak için her çekirdeği farklı bir plastik poşete koyup havayla temasını keserseniz daha etkili olur. Ayrıca birkaç tane birden ekmeniz daha faydalı olur çünkü bazı ağaçlar ilk kışı atlatamayabiliyor.
 • Toprağınız derin, kumlu olmalıdır. Ayrıca ağacın verimi toprağın kil miktarına ve çekirdeğin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Saksılarınızın suyu güzel süzüyor olmasına dikkat edin aksi halde ağacı kaybedebilirsiniz.
 • Toprağı ıslak değil, nemli tutun. Böylece kök güzelce büyür. Ayrıca güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanmasını sağlayın.

3 – 5 yıl içerisinde ilk meyvelerinizi almaya başlayabilirsiniz.

Hiç meyve ağacı yetiştirdiniz mi? Sizde tecrübelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 9 ay önce

  Evde meyve ağacı yetiştirilmesi nerdeyse mümkün değildir.cekirdekten çıkan fideler den meyve yemek isterseniz mutlaka aşılama yapmaniz gerekir.agacin meyve vermesi icin rüzgara kusa böceğe arıya ihtiyacı vardır tozlanma olsun ki meyve versin.fide bir sure buyur belki yeşillik olur.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Assalam Aleykum.cok faydalı👍

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Çok güzel bilgiler 🤩teşekkürler

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Bende yediğim tüm meyveleri ekiyorum toprağa yaklaşık 1 sene sonra her saksımdan baska bir tane fide çıkıyor okadar mutluluk verici ki bir evladım yok ama.butun fideler evlatlarim oldu çocuk gibi bakıyorum hepsine mandalina limon avokado medine hurması trabzon hurması kabak erik ve kayısı cimlenenler yani en azından ayirtedebildiklerim bunlar herkes yeşilin yeşilliğin kiymetini bir gün anlayacak ve evimdeki hicbir şeyi israf edip atmam meyve sebze kabuklarını suya batirip artiklarini donusturuorum kalan suyunu ciceklere. Peynir altı suyunu dahi veririm sogan kabuğu yumurta kabugu muz kabugu hepsinin suyunu koyarim inanılmaz etkili buarada muz da cimlendirdim bakalım neler olacak

 5. 2 sene önce

  Merhaba yıllardır her yediğim meyvanun çekirdeğini toprağa eker çıkmasını bekledim , cimlendirme yapmazdım , araştırarak öğrendim,çok sayıda evimde meyva fidesi var böyle yetişen,tohum saklama gibi bir merakımda var,sizin verdiğiniz bilgilerden de çok faydalandım teşekkür ederim

  • Yönetici 2 sene önce

   İçeriğimizden faydalanabildiyseniz ne mutlu bize Zehra hanım. Sizin gibi doğaya, toprağa ve yeşile ilgi duyan herkese selam olsun. :)

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!