Gündelikçiler 1.177 TL Yardımdan Faydalanabilecek mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara yapılacak olan 3 ay süreli 1.177 liralık yardım kimleri kapsıyor? Ev temizliği gibi işlerde çalışanlar için destek var mı? Sorularının yanıtları yazının devamında….

Ev hizmetlerinde çalışanların devlet desteklemelerden yararlanıp yararlanmayacağım tespiti için öncelikle çalışma sürelerine bakmak gerekir. Bir ayda 10 günden az olması yada 10 günden fazla olması farklılık göstermektedir.

ev isleri yapanlara

Ayda 10 günden az çalışanların, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortaları yapılırken, emeklilik ve genel sağlık sigorta primi yatmıyor. Ayda 10 günden fazla çalışanlar için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) emeklilik, genel sağlık sigortası ve günlük asgari ücretin yüzde 37.5’i oranında işsizlik sigortası primi ödeniyor.

Peki salgın dönemi içerisinde ev hizmetlerinde çalışanlar için destek var mı? 17 Nisan itibari ile yürürlüğüne giren yasa kapsamında ev hizmetlerinde çalışanlar nakit ücret desteğinden yararlanabilecek. Ancak bu hizmetten ayda 10 günden fazla çalışanlar yararlanabilecek. Yani ev hizmeti çalışanı iseniz ve ayda 10 günden az çalışıyorsanız bu hizmetten yararlanamıyorsunuz.

temizlik personelleri

Yapılan yeni düzenleme ile işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılanlara devlet tarafından, günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakdi ücret desteği verilecek. Bu destekten ev hizmetlerinde çalışanlar da faydalanabilecek.

Peki hizmetten yararlanabilmek için yapması gereken ve şartları ne?

Öncelikle bu hizmetten yararlanmak için herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı alınmaması gerekiyor. Aynı zamanda işverenin çalıştırdığı kişiyi ücretsiz izne çıkarması ve ücretsiz izin süresince hiçbir şekilde çalıştırmaması gerekiyor.

Ayda 10 günden fazla çalışıyorsanız, işveren durum değişikliği ve ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar ‘eksik gün’ koduyla SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirmesi gerekiyor.

Bu bildirim işveren tarafından ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın üçüne kadar yapılması gerekiyor. Yani evde bir bakıcı çalıştırıyorsanız Mayıs ayındaki ücretsiz izne çakarmış iseniz, 3 haziranda başvuruyu yapacaksınız.

para yardimi alabilecekler mi

SGK’ya göre bu kapsamda, temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması ev hizmeti yapanlar da ev hizmetlisi olarak sayılıyor.

Yukarıda sayılan işlerde ayda 10 günden fazla çalışanlar ve işveren tarafından ücretsiz izne çıkartılan aylık 1.177 lira nakit desteğinden yararlanabilecek.

15 Mart tarihi itibari ile ücretsiz izne çıkarılanlar ile ilgili olarak nakit desteğinden yararlanıp yararlanamayacağı yayınlanan genelge ile netleşmiş oldu.

Bu genelge kapsamında 17 Nisan tarihi itibariyle işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanlar ile 15 Mart tarihinden itibaren işvereni tarafından iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan çalışanlara devlet aylık 1.177 lira nakdi ücret desteği verecek.

İşverenleri tarafından ücretsiz izne çıkartılanların nakdi ücret desteği başvurularını işverenler yapacak. Ücretsiz izne ayrılanlar ise 1.177 lira destek için başvuramayacak. İşveren tarafından yapılan bildirim ile yapılacak olan ödemeler çalışanın kendisine yapılacak.

15 Mart itibariyle iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayanlar ise nakit desteğinden yararlanmak için İŞKUR’a başvuracak. İşsizlik ödeneği için önceden başvurmuş iseniz yeniden başvuru yapmanızda gerek yok.

Genelge kapsamında nakdi yardımdan faydanlamak isteyenler yada işine son verilenlerin emekli aylığı almaması şart.

Üç ay sürecek nakdi destek ödemeleri 17 Temmuz’a kadar devam edecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Kuaförüm calistigim yere küçük bebeğim olduğu için haftanin 3 günü gidebiliyordum yani ayda 12 gün. kuaforler kapatildi ve ben devamli calisan olmadigim icin 1177 liradan faydalanamadim neden bu ayrimcilik ihtiyacim varki 3 günde olsa calisiyorum 3 faz 1000 lira yardima basvurdum ondanda bi sonuc gelmedi maske basvurusu yaptim onada cevap yok herkezdemi bu böyle

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!