Haberi Oğlu Duyurdu Ünlü Profesör Corona’ya Yakalandı!

prof dr

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye bölümünde görev yapan Profesör Cemil Taşcıoğlu’nun oğlu, babasına yapılan corona virüs testinin pozitif çıktığını belirtti.Babasının şu an Çapa Tıp Fakültesi enfeksiyon servisinde karantina altında olduğunu söyledi.

Babasının 4-5 ay önce yurt dışına çıktığını söyleyen oğlu Onur Taşcıoğlu Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu:

cemil tascioglu

Sevgili babam sizlerin hocası Prof Dr Cemil Taşcıoğlu’nun Covid 19 test sonucu ne yazık ki pozitif çıkmıştır.

*Kendisi Çapa’da enfeksiyon servisinde karantina altındadır.

*Ateşi yok, solunumu normal, herhangi bir cihaza bağlı durumda değildir.

* Dünden bugüne durumu stabil seyretmektedir.

* Tüm hocalarımız kendisine çok iyi bakmakta, tüm önlemleri almış bulunmaktadır.

* Şu an lütfen bilgi kirliliğine izin vermeyin.

* Çok farklı bilgiler dolaşmakta, sadece benim dediklerim her şeyi ile doğrudur.

* Ayrıca babamın yurt dışından gelip gelmediği, virüsün oradan mı kapıp kapmadığı hakkında sorulara cevabım: Yurt dışına en son 4/5 ay önce çıkmıştı kendisi.

corona buyuyor

DSÖ PANDEMİ İLAN ETMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirmesinin ardından, Corona virüsünün vaka sayısının Çin dışında 13 kat arttığını beyan ederek, kızara arası hatta tüm dünyada etkisini gösteren salgın hastalıklara verebilen ad olan “pandemi“olarak nitelendirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olarak salgını 24 saat boyunca işlediklerini belirterek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bundan dolayı Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” dedi.

PANDEMİ NEDİR?

korona avrupada yayiliyor

Pandemi, Eş zamanlı olarak dünyada yaygın olarak çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isimdir. Pandemik hastalıklar, tüm dünyada etkisini gösteren ve geniş bir alana yayılan salgın hastalıklara verilen genel addır.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Bilim insanları corona virüsleri hakkında genellikle hayvanlar arasında görüldüğünü bazı durumlarda “zoonotik” olduğunu bildiriyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” kelimesinin anlamı, virüslerin hayvandan insana geçebileceği demektir.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burun akıntısı,
  • Öksürük,
  • Boğaz ağrısı,
  • Muhtemelen baş ağrısı,
  • Kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş.

Virüsün bağışıklık sistemi zayıf olan, yaşlılar ve çok gençlerde zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali de bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül düzeyde olabilen ve insana geçen bazı Corona virüs tiplerinin olduğu da biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüsü tiplerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Genellikle virüsten kaynaklı belirtiler kendi kendine geçiyor. Hekimler, belirtilerin giderilmesine yönelik olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla tedavi uyguluyor.

Ayrıca uzmanlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini belirterek, virüs ile enfekte olmuş insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.