Hayatınızı Kurtaracak 14 Savunma Hareketi

savunma
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filmlerde ya da haberlerde bir çok şiddet olayına tanık oluyoruz. Kişisel saldırılar maalesef çok fazla olmakta ve çoğu kişi ansızın gelen bu saldırılara karşı savunmasız halde kalmakta.

Biz de sizler için hayatta asla kullanmak zorunda kalmayacağınızı  umduğumuz 14 yararlı ipucu topladık. Bir ani saldırı halinde aklınızda bulunmasında fayda olan bu önerilere lütfen göz atın.

1. Yumruğunuzu doğru şekilde sıkın.

eller

Bir kavga sırasında yumruk atmak çok daha etkilidir. Zaten çoğunluka bir darbe almadan önce eliniz otomatik olarak bir yumruğa dönüşür. Parmaklarınızı incitmeden yumruğunuzu kullanmanız için baş parmağınızı diğer dört parmağınızın önüne koyun. Eğer parmaklarınızın altında tutarsanız parmağınız kırılabilir.

2. Ellerinizi bağlayan ipten kolayca kurtulun.

kordon

Bu konuda aslında eller bağlanırken alan yaratmalısınız. Mesela elleriniz bağlanırken ellerinizi dışa doğru gergin ve yumruk şeklinde tutun. Elleri rahat bıraktığınızda size iplerden kurtulmak için alan açılmış olacak. Eğer vücudunuz bağlanıyorsa derin bir nefes alın ve o şekilde bağlanmasını sağlayın. Nefesinizi bıraktığınızda da iplerle sizin aranızda alan açılmış olacak.

3. Koli bantından kaçmak için güç gerekli.

koli bandı

Elleriniz koli bantı ile bağlanırsa, sadece yoğun güç kullanarak kurtulma şansınız var. Ellerinizi başınızın üzerine kaldırın ve tüm gücünüzle aşağı indirerek vurun. Bant bir kaç vuruş sonra parçalanacak.

4. Hassas noktaları hatırlayın.

hassas bölgeler

Saldırgan sizden daha güçlü bir fiziksel yapıda olabilir. Bu yüzden işi şansa bırakmayın ve bazı özel yerleri hedef alın. Yapabildiğiniz kadar sert ve hızlı bir şekilde vurmayı da unutmayın. Çok uzun zaman da düşünmeyin ve hedefleri hatırlayarak o anda gözünüze en yakın olana yönelin.

5. Güvenlik uygulamalarını kullanın.

güvenlik

Teknolojik uygulamalardan da faydalanın. Güvenlik konusunda ailenizle birlikte üye olacağınız bir çok uygulama var. Bunları indirin ve gerekli durumlarda mutlaka kullanın.

6. Bir güvenlik kodu belirleyin.

Eğer bir sorun yaşıyorsanız ve konuşmak ya da durumu anlatmak mümkün değilse, bir güvenlik kodu kullanabilirsiniz. Bunu önceden aile bireyleri ya da arkadaşlarınızla konuşup hazırlayın. Saldırı olasılıpında ya da saldırıya uğradınız ama konuşamadığınız bir anda bu kod hayatınızı kurtarabilir.

7. Bazı şeyler elinizde olsun.

eldeki malzemeler

Yardımcı olabilecek herhangi bir nesneyi kullanın. Çantanız bıçak saldırısına karşı kalkan görevi görebilir. Fularınız bir saldırganın yüzüne sarılabilir, bir şemsiye kaçmanız için zaman kazandırabilir. Ayrıca anahtarlar en iyi araçlardan biri olabilir. Parmaklarınızın arasında tutarak yumruk attığınızda güçlü olmasa da can yakıcı bir darbe ile size zaman kazandırabilir.

8. Biber gazı cepte taşınmalı.

biber gazı

Çantanızın dibindeki biber gazının size faydası yok. Biber gazını cebinizde taşımalısınız. Saldırıların ani olarak geldiğini düşünürsek, çantanızdaki biber gazına ulaşmanıza zaten zaman olmaz.

9. Kolunuzdan yakalanırsanız, atik olmalısınız.

kol

“Başparmak kuralı” ile kurtulabilirsiniz: Elinizi saldırganın başparmağının çevresinde döndürün. Hızlı ve keskin olmalısınız.  Saldırgan planınızı anlarsa, elinizi daha da fazla sıkabilir. O zaman da ayaklarınızı kullanın: kasık ve dizlere doğru vurun ve hızla kaçın.

10. Saçınızdan yakalanırsanız, hızlı olun.

saç

En yaygın saldırı yöntemlerinden biri de kurbanın saçını kavramaktır. Bu teknik sadece acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda mağdurun bedeni üzerinde neredeyse tamamen kontrol sağlar. Her şeyden önce, saldırganın elini her iki elinizle yakalamanız lazım. Ardından son hızla ters tekme atarak zaman kazanmalısınız ve tabii koşun!

11. Boynunuzdan yakalanırsanız, işiniz zor ama imkansız değil.

boyun

Yüzyüze olduğunuz saldırganın sizi daha da hareketsiz bırakmasına zaman tanımadan kasıklarına sert bir darbe indirin ya da gözlerini hedef alın. Elleri hafif boşaldığında ise kaçın.

12. Asansörde dikkatli olun.

asansör

Bir asansöre yabancılarla binmekten çekinmeniz çok doğal. Asansör kalabalık değilse zaten binmeyin. Ama diyelim ki asansörde iki kişi bir şekilde bindiniz, sırtınızı her zaman asansörün duvarına yaslayın ve uyanık olun. Ayrıca asansör düğmelerine de yakın olun.

13. Bir arabada saldırıya uğrarsanız, uyanık olun.

araba

Saldırıyı önlemek yine de mümkün. Standart kurala ek olarak, sürücünün görmesi ve duyması için bir telefon açın ve telefondaki kişiye bir arabada (taksi, minibüs vs.) olduğunuzu söyleyin. Hatta beni almaya geliyorsun ya bak işte arabanıj plakası gibi bilgileri de söyleyin. En azından bunlar önleyici detaylar olabilir. Yine de saldırı olursa, burun kasıklar ve gözler ilk hedefleriniz olmalı.

14. İlk yardım yapmayı öğrenin.

ilk yardım

Şimdiye kadar ilk yardım konusunu görmezden geldiyseniz, şimdi hatırlayın ve lütfen öğrenin. Sizin veya başka birinin yaralandığı bir durum olabilir ve bir ambulans hemen gelemeyebilir. Bu durumda siz, bir hayat kurtarabilirsiniz.

Birkaç önemli bilgi daha verelim:

  • Tetikte olun: Failleri fark ettiğini hissettirerek onları tedirgin edebilirsin. Zaman zaman etrafına ve arkanıza bakın, elinizde telefonla konuşuyor gibi yapın. Saldırgan vazgeçebilir.
  • Mesafenizi koruyun: Her ne pahasına olursa olsun köşeye sıkışmaktan kaçının. Geri adım atmayın. Saldırı anında hızla kenara çekilin ve hareketin yörüngesini değiştirmeye çalışın.
  • Avuçlarınızı önünüzde tutun: Bu sadece savunmacı bir pozisyon değil, aynı zamanda uzlaştırıcı bir durumdur. En azında hazırlıklı olduğunuzu gösterin.
  • Koşun: Tüm numaralarda usta olsanız bile, süper kahraman olmayacaksınız. Saldırganlara karşı fiziksel gücünüzü denemenize hiç gerek yok. Asıl amaç kesinlikle tek parça olarak kalmak. Bunlar acil hedefleriniz: kenara kaçarak  serbest kal, saldırganı şaşırt ve hemen kaç!
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    bu bilgileri verdiğiniz için çok teşekkür ederiz

    Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!