İçişleri Bakanlığı’ndan Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

icisleri bakanligindan son dakika aciklamasi

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan 31 ilde bugün 15.00-24.00 saatleri arasında polis ve jandarma ekiplerinin denetim yapacağı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 31 il valiliğine gönderilen talimatta, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması başlamadan önce uygulama yapılması belirtildi.

1 bVrw cover

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen talimatta, corona virüsü salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla 17 Nisan tarihi saat 24.00 ile 19 Nisan saat 24.00 arasında büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak il sınırları içerisinde bulunan vatandaşların (istisnalar hariç) sokağa çıkmalarının yasaklandığı bildirildi.

9 Saat Uygulama

Bakanlık, 31 il valiliğinden, corona virüsü salgınının önlenmesine yönelik sokağa çıkma yasağı ve alınan diğer önlemlere ek olarak 15.00-24.00 saatleri arasında uygulama yapılmasını istedi.

Yapılan açıklamada belirtilen hususlar şu şekilde oldu:

sokak dha 16 9 1587046216

– Market, fırın, pazar yeri, büfe, yoğun olarak alışveriş yapılan cadde ve sokaklar, akaryakıt istasyonları gibi yerlerde sosyal mesafe kuralı, maske kullanımı uygulamalarına ilişkin denetimler en üst seviyede yapılacak.

– Toplu taşıma araçlarında ve duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar denetlenecek.

– Bugün saat 21.00 itibariyle kapalı olması gereken market gibi iş yerleri ile açık olması muhtemel fırın, büfe, akaryakıt istasyonu içerisinde bulunan alışveriş alanları kontrol edilecek.

– Sosyal mesafe ihlallerinin olabileceği yerlerde, sosyal mesafeyi sağlayacak tedbirler alınacak.

– Ayrıca alınan kararlara uymayan iş yerlerine ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

5e995a9d55428503bcf2e94c

BU GECE BAŞLIYOR

Covid-19 salgınını önlemek aracıyla 31 kentte uygulanacak olan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı bu gece 00.00’da başlayacak olup, pazar günü saat 00.00’da sona erecek.

Yasak kapsamındaki iller:

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.