İlber Ortaylı’dan Corona İçin Tarihi Açıklama: Avrupa Birliği Bitecek!

ilberortay

Tarihçi İlber Ortaylı, tüm dünyayı etkisi altına almış yeni tipi corona virüs Covid-19 salgını ile ilgili sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar için “Doğrudan doğruya tımarhanelere kapatılmaları için bir kampanya açmak istiyorum” dedi.

Ortaylı, covid-19 salgını sonrası dünyanın değişeceğini belirterek, “Sevgili doktorlarımız artık Amerika’ya İngiltere’ye kapak atmak isteyenler olursa 2-3 kere falan düşünecekler bunlar çok önemli şeyler. Avrupa Birliği bitecek” dedi.

ilber rtayli

Ortaylı, yeni tip corona virüs salgını olan covid-19 virüsü nedeniyle görev yapan Eyüp sultan Devlet Hastanesi çalışanlarına canlı bağlantı ile bağlanarak her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Tarihçi İlber Ortaylı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Size ancak şükranlarımı sunabilirim.Sevgili başhekiminiz Dr. Hasan Karaman hoca aziz dostum. Onu fevkalade çok seviyorum.Olay olursa lütfen bana bildirin. Çünkü bazı kritikleri ancak not edebilirim sonra yazmak üzere. Hekimlerimiz için iyi şeyler yazmak Allah’ın emri.Allah sizin gibi adamları yolladıysa bu kullara bir iltifattır.

Güvenlikçilerin başının yine dertte olduğunu düşünüyorum. Bunları bana bildirin anında yazarım çünkü teorimiz şudur; güvenlikçilere ve hekimlere saldıranlarla öteden beri çok uğraşıyorum. Milletin de uğraşmamasına çok sinirleniyorum.Şimdi biraz daha uyanık oldular herhalde. Güvenlik personeli bizim için çok önemli ben devletin bir uzantısı olarak görüyorum.”

“Lütfen Şikayetleri Bana Bildirin”

Ortaylı, son zamanlarda artan sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlarla ilgili olarak,“Doğrudan doğruya tımarhanelere kapatılmaları için bir kampanya açmak istiyorum” diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti:” Yani bu tip insanları derhal hastanelerde kliniklerde gözaltına almak lazım. Artık orada hekimler karar verir ne yapılacağına. Bunun üzerinde durmamız lazım.Problemlerin bu kadar olmadığınız biliyoruz.

Büyük bir fedakarlıkla canınızı ortaya koyarak çalışıyorsunuz bunu insanların unutmaması lazım.Sadece görenlerin değil görmeyenlerin bilmeyenlerin de. Benim vazifem her zaman bunu belirtmek olacak. Lütfen şikayetlerini bana bildirin. Ben bunları not edip ne zaman söyleneceğini bilirim.”

virus hakkinda

Böylesi Gelmedi

Tarihçi İlber Ortaylı sözlerine, “ Dünyaya mukayese ettiğimiz zaman oradaki hekimlerle de aranızda çok fark var. Siz öndesiniz, çok değerlisiniz. Şimdi yapılacak şey şu; bu salgın ilk defa gelmiyor Türkiye’ye fakat böylesi gelmedi. Dünyada salgın doğu ülkelerinden geliyor.Çin başlıca bir ülke. Şundan ileridir; efendim pislermiş onu bunu yiyorlarmış ben bunu anlamam. Bilmeden de konuşmak doğru değil. Fakat bir şey var.

Çin çok bereketli bir toprak değil. Bereketli kısımları var. Çok bereketsiz kısımları var. Yarısı neredeyse çöl şartlarına yakın. İnsanlar burada beslenemiyor. Çok daha tuhaf bir şey var. Bu adamlar sürekli ürüyorlar. Milat sıralarında bile nüfus 50 milyon. O zamanki dünyanın nüfusu 100-200’ün arasında ve bu hep artmış.

Bugün de öyle maalesef ve çok kötü şartlarda yaşadıklarına hiç şüphe yok bugün bile. Siz bakmayın dışarı çıkan zenginlere onlar hırsızlar. Fakat çoğu çok kötü şartlarda yaşıyor. Çok sefil yaşıyor. Fabrikalarda yatıp kalkarak çalışıyorlar. Onun için orada bu işin sonu gelmez. Biz dünyanın altını üstüne getirdik. İklim şartlarını bozduk. Gezegen bunun intikamını alacak.“diyerek devam etti.

İnanmak İstemiyorum

Ortaylı, Medyada yeni tip corona virüs covid-19 ile ilgili olarak yayınlanan istatistiki bilgiler hakkında, “Şunun üzerinde durmak istiyorum.Türkler salgın gördüler tarihimizde veba salgınları var, kolera salgınları var, tarihimizde daha başka zorluklar var. Fakat bu salgınlar son İspanyol nezlesi hariç o kadar tahribat yapmamış.

Televizyonda bazı hocaların yok geometrik gelişme falan yapmalarına çok karşıyım. Kitleleri ilgilendirmiyor bu gibi hesaplar.Tedbirleri alsınlar, suratımıza bir milyon gidecek demek hiçbir şekilde bir bilgelik değil.İnanmıyorum da inanmak da istemiyorum ama Allah’ın işidir. Tabiatın işidir.” dedi.

Avrupa Birliği Bitecek

Tarihçi İlber Ortaylı, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüs covid -19‘un bitmesi ile dünyanın değişeceğini belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dünyayı değiştirecek. İnsanlar birbirlerine daha tutkun olacaklar.Bazı mesleklerin itibarı arttı, artacak. Öyle de olmasını istiyoruz.

Belki de sevgili doktorlarımız artık Amerika’ya İngiltere’ye kapak atmak isteyenler olursa 2-3 kere falan düşünecekler bunlar çok önemli şeyler.Avrupa Birliği bitecek.Yani Almanya, Avusturya, Hollanda gibi bir dar blok kendi içinde kalabilir ama İtalya, İspanya ve biz bu gruba girmeyeceğiz çok açık. Biz başka bir şey olacağız bunu göreceksiniz.“