İngiliz Uzmanlardan Açıklama; Herkes Aşı Bekliyor Ama Asıl Çare Bunda

md2

Tüm dünyada corona virüs salgınından kurtulmak için çözüm aranırken İngiltere’de bulunan Chelsea ve Westminster Hastanesi çalışanı Dr. Michael Pelly, HIV örneği vererek aşıdan ziyade hayatı normale döndürecek olanın ‘ilaç’ olduğunu belirtti.

ingilizler

Dünyada hızlı bir şekilde yayılarak pandemi olarak nitelendirilen corona virüsü salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmaları devam ediyor. Konuyla ilgili olarak İngiltere’den umut verici bir haber geldi.

korona2

Oxford Üniversitesi, aşı prototipinde insanlı test sonuçlarının Haziran ayında olacağını belirtirken, Chelsea ve Westminster Hastanesi uzmanlarından da açıklama geldi.

HIV ÖRNEĞİNİ VERDİ

Daily Mail‘in yayınlamış olduğu habere göre, dünyanın salgın ile ilgili olarak açıya kilitlendiğini, uzmanlar tarafından şu an için aşı olmasa da HIV örneği sayesinde ilaçlarla hastalığın kontrol altına alınabileceği belirtildi.

ilac

120’DEN FAZLA DENEME

İngiltere Chelsea ve Westminster Hastanesi’nde görevli Dr. Michael Pelly, dünya genelinde corona virüsü tedavisi için
120’den fazla ilacın test edildiğini belirtti. İngiltere’de genellikle ebola ilacı remdesivir, romatoid artrit ilacı tocilizumab ve HIV ilacı lopinavir-ritonavir ilaçları kullanılıyor.

ic2

YAZ ORTASINDA YASAKLAR KALKAR

Dr. Pelly, favipiravir ve hidroksiklorokin ilaçlarının kullanılarak 450 hastayla yürüttükleri çalışmaların olduğunu belirtti. Haziran ayında test sonuçlarının gelmesi ile kısıtlamaların gevşetilebileceğini söyleyerek yaz ortasında yasaklar tamamen kalkabilir dedi.

Dr.Pelly, “Sonsuza kadar karantinada kalamayız. Aşıya uzun vadede, ilaca ise hastalığın her aşamasında ihtiyacımız var” dedi.