İşte Tarım Bakanlığının İfşa Ettiği 2020 Gıda Firmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı, yapmış oldukları laboratuvar incelemesi sonucu 2020 yılı için taklit ve tağşiş yapıldığını belirledikleri 74 farklı firmanın 99 ürününü kamuoyu ile paylaştı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin gıda konusunda yapmış olduğu konuşma sırasında, “İfşalarımız devam edecek” sözünün ardından Bakanlığa ait internet sitesinde toplum sağlığını bozmaya müsait 74 gıda firmasını tek tek kamuoyu ile paylaştı. Bakanlıkça yapılan denetim sonunda taklit ve tağşiş yaptıkları anlaşılan işletmeler ve o işletmelere ait ürünlerin parti numaralarını, kamuoyu duyurusu ile internet sitesinde yayınlandı.

İFŞA LİSTE YAYINLANDI

Bakanlık tarafından bu yıl ikinci defa yayınlanan taklit ve tağşiş yapan toplam 74 firmaya ait 99 ürün kamuoyu ile paylaşılmış oldu.99 ürün içerisinden 69’u taklit ve tağşiş kapsamında, geriye kalan 30 ürün ise i-laç etken maddesi tespit edildiği için kamuoyu ile paylaşıldı. 2012 yılından bu yana 1486 firmanın 3 bin 301 parti ürünü tüketicilere bildirilmiş oldu.

EN FAZLA UYGUNSUZLUK ET ÜRÜNLERİNDE

Tarım Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan duyuruda, a-lkollü ve a-lkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, takviye edici gıdalar-enerji içecekleri ile süt ve süt ürünlerinde taklit-tağşiş yapıldığı veya il-aç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünlerin listesi firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti numaraları şeklinde paylaşıldı.

Laboratuvar ortamında yapılan analiz sonuçlarına göre, piyasada et ve süt ürünleri kapsamında faaliyet gösteren 22 firmaya ait 25 parti ürünü uygunsuz bulunarak yayınlanan listede yerini aldı.

SÜT ÜRÜNLERİNDE 17 FİRMA DUYURULDU

Süt ve süt ürünleri kapsamında üretim yapan 17 firmanın 19 parti ürünü, takviye edici gıda ve enerji içeceklerini kapsayan özel beslenme amaçlı gıda ürünlerinde ise 10 firmaya ait 16 parti ürünü kamuoyuna duyuruldu.

A-lkollü içeceklerde 1 firmanın 1 parti ürünü, a-lkolsüz içeceklerde 5 firmanın 5 ürünü yayınlanan listede yerini aldı. Ayrıca bal üretimi kapsamında 2 ayrı firmanın 5 ürünü uygunsuz bulundu. Baharat ve çeşni verici gıda ürünleri üreten 1 firmaya ait 1 ürünü de tüketici ile paylaşıldı.

Bitki, çay ve kahve ürünlerinde 6 firmanın 7 parti ürünü, 9 bitkisel yağ ve margarin firmasının 14 parti ürünü listede yer aldı. Ayrıca çikolata ve kakao ürünleri alanında 3 firmanın 6 parti ürününde de uygunsuzluk tespit edilerek listeye eklendi.

UYGUNSUZLUK NEDENLERİ AÇIKLANDI

Yapılan denetimler sonrası uygunsuz bulunan firmalara ait ürünlerin neden uygunsuz bulunduğu açıklandı. Bunlara bakacak olursak;

  • A-lkollü içeceklerde hacmen yüksek a-lkol belirlendiği,
  • A-lkolsüz içeceklerde  i-laç etken maddesi,
  • Balların fruktoz ve glukoz içerdiği,
  • Kırmızı toz biberde ve siyah çayda gıda boyası,
  • Çikolatalar, enerji içeceği, takviye edici gıdalar ve kahvede de i-laç etken maddesi,
  • Bitkisel yağlarda farklı tohum yağları katıldığı,
  • Kırmızı et ve et ürünlerinde s-akatat, kanatlı eti ile tek tırnaklı eti,
  • Süt ve süt ürünlerinde  bitkisel yağ ve nişasta, manda sütü ürünlerinde ise inek sütü olduğu belirlendi.

BAKANLIĞIN PAYLAŞTIĞI TAKLİT VE TAĞŞİŞ ÜRÜN ÜRETEN FİRMALAR

Markaları daha net görüp aklınızda tutabilmeniz için için kırmızı içine aldık.