İtalya’daki Türk Akademisyen Corona İçin Uyardı: Yalvarırım yapmayın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Corona virüsünün ilk tespitten bu yana dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılım göstermeye devam ediyor. En çok etkilenen ikinci ülke İtalya oldu.

İtalya’da görev yapan Türk akademisyen Senem Önem, İtalya’da yaşadıklarını anlatarak uyarıda bulundu. Virüsün ülkede hızlı bir şekilde yayılmasının ana nedeninin eğitime verilen aranın tatil olarak algılanmasından kaynaklandığını belirterek, “Yalvarırım, lütfen sokağa çıkmayın” uyarısında bulundu.

senem italya arastirma gorevlisi

Bari Üniversitesi’nde deniz biyolojisi ve sistematiği bölümünde çalışmasını sürdüren Türk akademisyen Senem Önen Tarantini, ülkede corona virüsünün hayatı nasıl etkilediğini anlattı.

Corona virüsünün ülkede hızlı bir şekilde yapılmasının ana nedeninin halkın sosyal yaşantısına normal bir şekilde devam etmesinden kaynaklandığının altını çizen Önen, “İlk vakalar tespit edildikten sonra okullarda eğitime ara verildi. Halen ‘tatil edildi’ ibaresi kullanılıyor, bir tatil durumu söz konusu değil. İtalya’da da aynı şekilde anlaşıldı. Aileler çocuklarını alıp alışveriş merkezlerine gittiler ve hiçbir şey yokmuş hareket ettiler. Bu nedenle vaka sayısı hızla yükseldi” dedi.

senem arastirma gorevlisi 2

Evde Kalmak Yerine Kaçtılar

Ülke’de ciddi bir şekilde virüsün yayılmasına rağmen alınan önlemlerin halk tarafından dikkate alınmamasından kaynaklı olarak vakaların arttığını anlatan Önen, “Lombardia bölgesinin ve Milano’nun olduğu bölgenin kırmızı bölge ilan edilmesi planlanıyordu. Bunu duyanlar evlerinde kalmak yerine oldukları yerden kaçtılar. Aralarında virüs taşıyan da vardı o sebeple diğer yerlere de yayıldı” diye konuşmasına devam etti.

Depolamaya Gerek Yok

Ülkede çok acil olmadığı sürece sokağa çıkılmadığını belirten Önen, Sokağa sadece “Marketlerde gıda bulamıyor değiliz. Türkiye’de de marketlere gidip bir şeyler depolamanıza gerek yok. Haftada bir kere ve aileden sadece bir kişi alışverişe gidiyor. Marketlere numaralı olarak alıyorlar bizleri, belli bir sayı üzerindeki girişi kısıtladılar” dedi.

Kolonya Çözüm Değil

senem arastirma gorevlisi 3

Türkiye’de de halkın corona virüsünden etkilenmemesi için acil olmadıkça sokağa çıkmaması uyarısında bulunan Önen, “Sosyal medyada özellikle eğitim seviyesi yüksek arkadaşlarımın aynı şekilde yaşantılarına devam ettiğini görüyorum. Elimize yüzümüze kolonya sürdük, mikropların yüzde seksenini öldürdük. Dolaşmaya devam edelim demekle olmaz” şeklinde konuştu.

corona belirtileri

Doktorlar İnsan Seçiyor

Ülkede hastanelerde bile sorun yaşadıklarını anlatan Önen konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyuluyor, insanlar solunum cihazlarına bağlanıyor. 300 yatak kapasiteli bir yere 3 bin kişiyi götürürseniz elbette yatak yetersiz kalacak ve birilerini seçmek zorunda kalacaklar. Şu anda doktorlar kimi kurtarabiliriz kimi kurtaramayız diye insan seçiyorlar. Ölenlerin büyük bir çoğunluğu yaşlı ama bu gençlerin hayatını kaybetmediği anlamına gelmiyor. İşin en kötüsü genç nüfus ortalıkta dolaştığı sürece virüs taşınmaya devam edecek.”

Lütfen Ciddiye Alın

Halkın corona virüsüne karşı alınan önlemlere dikkatle uyması gerektiğine vurgu yapan Önen:

Türkiye’de de yoğun bakım üniteleri, solunum cihazları sınırsız değil. Siz ortalıkta dolaştıkça hastalığın yayılma riskini artırıyorsunuz. Lütfen işi ciddiye alın. Bu sadece devletin ve sağlık çalışanlarının yapabileceği bir durum değil. Ciddi manada sosyal sorumluluk içeriyor. Lütfen iki üç hafta sosyal izolasyonu uygulayın, evinizden temel ihtiyaçlarınız dışında dışarı çıkmayın. Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin geldiği noktaya gelmemesi için halkın sorumluluk göstermesi gerekiyor.” şeklinde ifadede bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!