Kanada’da Ezan İlk Kez Hoparlörden Okundu

kanadada ilk defa hoporlorden ezan okundu

Ramazan ayında ilk kez cami ve mescitlerde bazı vakit ezanlarının hoparlörden okunmasına izin verilen Kanada’ nın Hamilton kentindeki Mountain Camisi imam hatibi Seyid Tora, “Bu, Kanada’daki Müslüman toplumu için tarihi bir an.

Ezan, insanları ibadete çağıran ilahi bir davet. Bu daveti herkesin duyması çok önemli. İlk kez komşularımızın duyacağı şekilde ezan okunuyor” dedi.

Ramazan ayının başından itibaren Toronto, Edmonton, Ottawa ve Hamilton gibi şehirlerin belediyeleri, şehirde yaşayan Müslüman kesimden gelen talepleri dinledi. Belediyeler ramazan ayı boyunca, hoparlörden öğle, ikindi ve akşam ezanlarının okunmasına izin verdi.

kanada da ezan

Hamilton’daki Mountain Camisi imam hatibi Seyid Tora, Cuma namazı sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu, Kanada’daki Müslüman toplumu için tarihi bir an. Ezan, insanları ibadete çağıran ilahi bir davet. Bu daveti herkesin duyması çok önemli. İlk kez komşularımızın duyacağı şekilde ezan okunuyor.

kanada da ezan okundu

Bizim camimizin dışında şehir merkezindeki başka bir camide daha okunması için izin alındı. Ezanın şimdilik ramazan ayı boyunca okunması izni var ancak Ramazan ayından sonra da devam etmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Ayrıca Tora, cami görevlilerinin belediyelere başvurdukları takdirde izin alabilebileceklerini de belirtti.

Kaynak: Habertürk