Kandilli Rasathanesi Açıkladı: Bir Sona Doğru Yaklaşıyoruz

buyuk istanbul depremi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan deprem herkesi sarsmıştı. Çevre illeri de etkileyen bu deprem sonrasında birçok şey konuşuldu. Hali hazırda beklenen büyük bir İstanbul depremi varken; yaşanan bu tarz depremler öncü olabilir mi?

Konuyla ilgili Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, canlı yayında beklenen büyük İstanbul depreminden bahsederken bir deprem daha yaşandı. Özener, “Şu anda başka bir deprem daha oldu. Deprem konusunun hassas bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Orta seviyenin üzerinde bir deprem görünmüyor.

Haluk Özener

Fakat, beklenen büyük İstanbul depreminin zamanını bilemiyoruz. Sadece gittikçe yaklaştığını kabul etmeliyiz. ” Hepimizin deprem konusunda otorite olarak kabul gördüğü Kandilli Rasathanesi’nden gelen açıklamalara dikkat etmekte yarar var.

Son 30 yıl içerisinde gerçekleşen 4 ve 4,5 şiddetindeki depremlerin çoğunlukla batı ve  doğu segmentinde meydana geldiği, orta segmentin de 1766 yılında yaşanan büyük depremin gerçekleştiği bölge olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Özener, yaşadığımız son 5,7 şiddetindeki deprem ile ilgili şunları söylüyor “5,7 şiddetindeki depremin ve artçıların olduğu yer, ana fayın kuzey hattında fakat artçı şoklar yavaşça güneye ilerliyor.

marmara depremi

Ayrıca, yaşanan deprem ve sonrasındaki artçıların takibi oldukça ciddi bir şekilde yapılıyor ve 7 gün 24 saat izleniyor. Herhangi farklı bir durum olduğunda mesela depremin ana faya yaklaşması gibi durumlarda kamuoyu bilgilendiriliyor.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener, ” Depremlerin hepsini takip ediyoruz. Depremsel aktivitelerin ne yöne doğru kaydığını ve ne anlatmak istediğini ciddi anlamda inceliyoruz. Fakat hepimizin öncelikle kabul etmesi gereken bir şey var; Türkiye bir deprem ülkesi. Bu gerçeğin farkında olup psikolojimizi çok fazla etkilemesine izin vermeden hazırlıklı olmalıyız.

kandilli rasathanesi

Beklenen büyük bir İstanbul depremi var, evet. Fakat bunun ne zaman olacağı ya da nasıl olacağını kestiremiyoruz. Bu tarz konuların halk arasında paniğe yol açmaması için geri planda konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Size yalnızca gitgide biriken enerjinin boşalacağını ve sona yaklaştığımızı söyleyebilirim. Zaman vermem asla mümkün değil.” dedi.