Kesinlikle Kullanılmayacak Artık Yasak!

kesinlikle kullanilmayacak artik yasak

Corona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir takım değişikliklere ve gündelik hayatımızın değişmesinde neden oldu. İşyerleri faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Hayatımıza yeni giren ve zorunlu olması gereken bir alışkanlık girdi adı ‘sosyal mesafe’.

avmlerde klima yasak

Mayıs ayı itibariyle atılan normalleşme adımından bir tanesi de AVM’lerin açılması. AVM’lerde belirli  kurallara uyulmak koşuluyla  faaliyete geçildi. Özellikle İstanbuldaki AVM’lerde klima kullanılması yasaklandı. AVM’lerde birer birer mağazalar açılmaya devam ederken, ilgisiz kişilerin dahi artık AVM’lere ilgi göstermeye başladığı dikkat çekti. Uzmanlar tarafından ‘gerekli olmadıkça gitmeyin’ demesine rağmen.

avmlerde klima yasaklandi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde bir kişinin virüs bulaştırma katsayısının (R0 değerinin) 1.56’ya düştüğünü ancak bölgelere göre değişiklik gösteren bu değerin İstanbul’da bir bölgede 16’ya kadar çıktığını belirtti. İstanbul’da AVM’lere yoğun ilgi olması ve sosyal mesafe kuralına uyulmamasından kaynaklı AVM’leri denetlemek için ekip kuruldu, klimaların çalıştırılmaması ve iç ortam havasının kullanılmaması kararı alındı.

avm klima yasagi

Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında önceki akşam toplanan İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, AVM’lerde uyulması gereken kararlar alındı. Buna göre;

-Yüzde 100 temiz hava AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak,

-Havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla sağlanacak.

-AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak.

-Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.

-Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemelerle dağıtılacak.