Korona İçin En Riskli Ve En Risksiz Kan Grubu Açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada etkisini gösteren ve pandemi olarak nitelendirilen korona virüs ile ilgili olarak aşı çalışmaları devam ederken, her geçen gün virüsün insan üzerindeki etkileri ve virüs hakkında yeni çalışmalar da yapılıyor.

kan grublari

Norveç ve Almanya’da yapılan bir çalışmada korona virüsün kan grubuyla ilişkisi araştırıldı. Sonuca göre…

İtalya ve İspanya’da 1610 kişilik entübe edilen hastaların kan gruplarından yola çıkılarak yapılan genetik çalışmalar sonrası A kan grubunun virüse yakalanma oranı en yüksek olduğu, yakalanma riskinin en düşük olanı ise..

k.grubu

Korona virüse yakalanma riskinin en düşük olduğu kan grubu ise “0” olduğu belirlendi.

A kan grubunun daha yüksek riskli olması ise şu şekilde açıklandı; Öncelikle yapılan çalışmada, insan genomununda 2 noktanın koronavirüsle bağlantılı olduğu anlaşıldı.

korona3

1610 kişilik entübe hastalarının kan örneklerinden yola çıkılarak yapılan genetik çalışma sonrası, korona virüse yakalanmış bir insanda kan grubunu belirleyen genin virüsle bağlantılı olan 2 noktadan biri olduğu anlaşıldı.

Araştırma henüz hakem heyetinden geçmemekle birlikte, A kan grubuna sahip insanların solunum sıkıntısı çekme olasılığı normale göre % 50 daha fazla iken 0 kan grubundaki risk ise % 35 daha az.

covid

Daha önce yapılan benzer çalışmada, A kan grubuna sahip insanların virüsten daha çok etkilendiği, 0 kan grubuna sahip kişilerin ise daha az etkilendiği belirtilmişti. Ayrıca bilim insanları tarafından hastalığın seyrinin kan gruplarıyla ilişkisinin tam olarak saptanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiği de vurgulandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!