Korona İçin En Riskli Ve En Risksiz Kan Grubu Açıklandı

avatar

Derviş Aynacı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tüm dünyada etkisini gösteren ve pandemi olarak nitelendirilen korona virüs ile ilgili olarak aşı çalışmaları devam ederken, her geçen gün virüsün insan üzerindeki etkileri ve virüs hakkında yeni çalışmalar da yapılıyor.

Norveç ve Almanya’da yapılan bir çalışmada korona virüsün kan grubuyla ilişkisi araştırıldı. Sonuca göre…

İtalya ve İspanya’da 1610 kişilik entübe edilen hastaların kan gruplarından yola çıkılarak yapılan genetik çalışmalar sonrası A kan grubunun virüse yakalanma oranı en yüksek olduğu, yakalanma riskinin en düşük olanı ise..

Korona virüse yakalanma riskinin en düşük olduğu kan grubu ise “0” olduğu belirlendi.

A kan grubunun daha yüksek riskli olması ise şu şekilde açıklandı; Öncelikle yapılan çalışmada, insan genomununda 2 noktanın koronavirüsle bağlantılı olduğu anlaşıldı.

1610 kişilik entübe hastalarının kan örneklerinden yola çıkılarak yapılan genetik çalışma sonrası, korona virüse yakalanmış bir insanda kan grubunu belirleyen genin virüsle bağlantılı olan 2 noktadan biri olduğu anlaşıldı.

Araştırma henüz hakem heyetinden geçmemekle birlikte, A kan grubuna sahip insanların solunum sıkıntısı çekme olasılığı normale göre % 50 daha fazla iken 0 kan grubundaki risk ise % 35 daha az.

Daha önce yapılan benzer çalışmada, A kan grubuna sahip insanların virüsten daha çok etkilendiği, 0 kan grubuna sahip kişilerin ise daha az etkilendiği belirtilmişti. Ayrıca bilim insanları tarafından hastalığın seyrinin kan gruplarıyla ilişkisinin tam olarak saptanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiği de vurgulandı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Korona İçin En Riskli Ve En Risksiz Kan Grubu Açıklandı