Korona Virüste Değişim Gözlendi

Bütün dünyada kısa bir sürede etkili olarak dengeleri alt üst eden koronavirüs ile ilgili olarak Çinli bir uzmanın yaptığı açıklama herkeste şok etkisine neden oldu. Çin’in kuzeydoğusunda yer alan eyaletlerde yeniden görülen koronavirüsünün daha öncekinden farklı olduğunu ve virüsteki korkutucu değişim hakkında açıklamada bulunan Çinli uzmanın değerlendirmesi haberimizin detayında…

Çinli uzman yaptığı açıklamada, Çin’in kuzeydoğusunda yer alan eyaletlerde tekrar görürken koronavirüsünün önceki vakalardan farklı olduğu ve kuluçka süresinin uzadığını bildirdi.

Çin’de acil tıp doktoru olarak görev yapan Qiu Haibo, Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin ve Heilongjiang eyaletlerinde yeniden koronavirüs teşhisi yapıldığını belirtirken daha önceki vakalardan farklı seyrettiğini söyledi.

Çin devlet kanalında açıklamada bulunan Haibo, daha önceki vakalardan temel semptomlar arasında yer alan yüksek ateşin nadiren görüldüğünü, virüsün birden fazla farklı organ yerine özellikle akciğerlere zarar verdiğini belirtti.

Korona Virüsünün Kuluçka Süresinde Uzama Var.

Qiu Haibo, ilk tespitlerde 14 ile 21 gün arasında değişen kuluçka süresinin uzadığına değinerek,”Jilin ve Heilongjiang eyaletlerinde virüsün kuluçka süresi Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsten farklı olarak daha uzun sürüyor” dedi.

Haibo, kuluçka süresinin uzamasından kaynaklı olarak enfekte olan kişilerin tespitinin zor olduğunu belirtti.

Mutasyona Uğradığı Şaibeli

Konu hakkında açıklama yapan Hong Kong Üniversitesi profesörü Keiji Fukuda ise, teorik olarak virüsün yapısında meydana gelen değişiklikler virüsün yapısı ve nasıl hareket ettiği yönünde değişikliklere neden oluyor. Genellikle çoğu mutasyon fark edilebilir değişikliklere neden olmaz şeklinde konuştu.