Koronavirüs Daha 2 Günlükken Bu Belirtileri Gösteriyor

coronavirus daha 2 gunlukken belirtileri bunlar

Rusya’da görev yapan Dr. Vladimir Zaytsev, alkol almadan “akşamdan kalmış” gibi hissediyorsanız bunun virüsün habercisi olabileceğini söyledi.

Ayrıca corona virüs salgını ile ilgili olarak 2 veya 3. gününde görülmeye başlanan belirtiler hakkında açıklamalarda bulundu.

wuhan

Corona virüs salgınının çok hızlı bir şekilde yayılım göstermesinin en büyük nedeninin semptomlarının çok geç ortaya çıkması olduğu belirtiliyor. Öyle ki hastalığa yakalanan kişi 12-14 gün boyunca hastalık belirtisi göremediği gibi taşıyıcı olarak hastalığı çevreye bulaştırabilmekte. Rusya’da görev yapan kıdemli kulak burun boğaz uzmanı Dr. Vladimir Zaytsev, corona virüs salgınının erken semptomları hakkında bilgi verdi.

coronavirus 2 gunluk

Dr. Vladimir Zaytsev, virüsün enfekte olduğunun belirtilerinden birinin kendinizi alkol almış gibi “akşamdan kalma” hissetmeniz diyerek sözlerini şu şeklinde devam ettirdi: “Bir önceki gün alkol tüketmediyseniz ve aniden halsizlik, ağırlık, kırgınlık başlangıcı, titreme, göz ağrısı ve artan yorgunluk hissediyorsanız, aynı zamanda vücut ısınız da yüksek değerlere ulaşmıyorsa, bu belirtiler hastalığın gelişmeye başladığını gösteriyor olabilir.”

2 – 3 gün içinde belirtiler çıkmaya başlıyor

Yapılan çalışmaların virüsün neden olduğu semptomları 2-3 gün içerisinde gösterdiğini belirten Zaytsev, ardından nefes borusuna inerek ses değişikliği ve boğulma nöbetlerine neden olduğunu söyledi. Önlem alınmadığı takdirde akciğer ve özellikle bronşların zarar vermeye başladığını belirten Zaytsev, spazmlar ve hava yetmezliği gibi ciddi belirtilere de neden olduğunu vurguladı.

2 gun belirtileri

En ufak şüphede dahi önleminizi alın

Salgın belirtilerinin kısa sürede kendini göstermesi kötü bir durum gibi görülse de erken teşhis ile hastalığın yayılma hızını azalacaktır. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız sağlık kuruluşlarından yardım isteyebilir, hastalığın yayılmaması için kendinizi karantinaya alabilirsiniz.