Koronavirüse Yakalanıp İyileşen İnsanların Test Sonucu Neden Tekrar Pozitif Çıktı?

koronaviruse yakalanip iyilesen insanlarin test sonucu neden pozitif cikti

Dünya genelinde koronavirüs salgını etkisini sürdürürken bir taraftan hastalığa yakalanan insanlar da iyileşmeye devam ediyor. Fakat iyileşen hastaların bir kısmında yapılan testler pozitif sonuçlar verebiliyor.

Bilim insanları iyileşen insanlarda yapılan testlerin tekrar pozitif çıkmasıyla ilgil açıklama yaptılar.

koronavirus hastalari

Dünya genelinde Corona virüse yakalan 82.000’den fazla insan iyileşti. İyileşen insanlar araştırmacılara, hastalığın tedavisi ve aşının geliştirilmesi için yardımcı olaya çalışıyorlar ancak iyileşerek taburcu edilen insanların küçük bir kısmında yapılan kontrol testlerinde pozitif sonuçlar çıktığı belirtildi.

Şu ana kadar yeni tip Corona virüs COVID-19 nedeniyle hastalanan kişilerden Çin’de 100, Japonya’da 1, Güney Kore’de 1, İtalya’da 1 ve ABD’de 1 kişinin iyileştikten sonra kontrol amaçlı yapılan testlerinin pozitif çıktığı açıklandı. ABD’de yaşanan bir vaka ise herkesi şaşırttı.

virus mutasyona mi ugradi

Corona virüs nedeniyle hastaneye yatırılan 36 yaşındaki bir adam iyileştiği ve testleri negatif çıktığından taburcu edildikten 5 gün sonra Corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. İtalya’da ise tedavi edilerek iyileşen bir kişi, testlerinin yeniden pozitif çıkması üzerine yeniden karantinaya alındı.

Corona virüs salgınından iyileşen hastaların tekrarlanan testlerinin yeniden pozitif çıkması bilim insanlarını da düşündürdü. Uzmanlar yaptığı açıklamada, vücutta bağışıklık sisteminin grip benzeri Corona virüse karşıda rol aldığını belirterek tekrarlanan testlerin pozitif olması enfeksiyonun yeniden gerçekleştiği anlamına gelmeyeceğini söyledi.

virusten korunmak icin

Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu müdürü Dr. Keiji Fukuda ise tekrarlanan testlerde Corona virüs tespit edilmesini, “Enfeksiyon kaparsınız bağışıklık sisteminiz bu virüse karşı canlanır. Bu durumda olduğunuzda tekrar enfekte olmak, bağışıklık sisteminizde bir sorun olmadıkça sıra dışı olur” şeklinde açıkladı.

Uzmanlar yeni tip Corona virüse yakalanarak hasta olan insanların iyileşme sonrası vücutlarında kalan hareketsiz virüs parçalarının tekrarlanan testlerde pozitif sonuçlar alınmasına neden olabileceğini söyledi.

herkes evinde

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Klinik Araştırmalar ve Özel Projeler yöneticisi Dr. Clifford Lane, iyileşen insanlarda yeniden enfeksiyonun varlığını anlamak için her iki enfeksiyonun genom sıralanmasının ve aralarındaki farklılıkların ortaya çıkarılması ile tespit edilebileceğini söyledi.

Genom sıralaması yapıldıktan sonra iki enfeksiyon arasındaki farklılıklar tespit edilmelidir. Sonuç olarak farklılık ortaya çıkması, söz konusu virüsün mutasyona uğradığı anlamına gelmektedir ki bu durumda aşı geliştirilmesini engeller. İyileştikten sonra test sonuçları pozitif çıkan kişilerin özel olarak incelenmesi gerekir.

Tekrarlanan testlerin pozitif çıkmasının nedenleri arasında hastaların erken taburcu edilmesi yada test aşaması sırasında insan hatalarından kaynaklı olabilir.

Çin’de iyileşerek taburcu edilen insanların bir kısmında başlangıç semptomlarından daha ağır semptomlar gösterdiğini açıklayan raporlar var. Çin makamları yaptığı açıklamada bu insanların virüs salgını açısından tehlike arz etmediklerini belirttti.

Bilim insanları iyileşen hastalarda tekrarlanan testlerin pozitif çıkmasının tedirginlik oluşturacak bir durum olmadığını belirterek tespit edilen sayının istisna olabileceğini söyledi. Ayrıca test aşamasında insan kaynaklı olarak yada hastaların erken taburcu olmasından kaynaklı yanılmaya neden olabilir. İnsan vücudundaki bağışıklık sistemin virüse karşı geliştirdiği savunma tedavi aşamasında güvenilirliğini koruyor.