Koronavirüs’ün Bir Belirtisi Daha Ortaya Çıktı

Tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden coronavirüs salgını ile ilgili olarak, Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, burun tıkanmadan koku alma duyusunda anormallik olmasının covid-19’un yeni bir belirtisi olabileceğini belirterek, bu belirtiyi farketmeleri halinde kişilerin en yakın sağlık kuruluşu ile irtibata geçmesini söyledi.

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına almış olan coronavirüsü özellikle İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yeni can kayıplarına neden oluyor. Fransa’da, yeni tip coronavirüs olan covid—19 salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 450, vaka sayısının ise 12 bin 612’ye olduğu bildirildi.

Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon yapmış olduğu basın toplantısında, virüs tespit edilen vaka sayısının 1617 artış göstererek 12 bin 612’ye yükseldiğini söyledi.

Ayrıca Salomon, şu ana kadar 50 binden fazla virüs testi yapıldığını belirtti. Covid-19 virüs teşhisi konularak yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 1297’ye çıktığını, tedavi sonrası 1587 kişinin de sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, son 24 saatte 78 kişinin daha salgın nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının toplam 450 olduğunu duyurdu.

Virüse karşı alınabilecek en önemli tedbirin evde kalmak olduğunu belirten Salomon, ölenlerin yüzde 87’sinin 70 yaş üstünde olduğu bilgisini de verdi.

Corona virüsünün yeni bir belirtisi olabileceğini düşündüğü burun tıkanmadan koku almada anormallik yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşundan yardım alması gerektiğini belirtti.

Virüsün diğer belirtileri

American Journal of Gastroenterology dergisinde Çin’de 3 hastanede 204 enfekte kişi üzerinde yapılan inceleme sonuçları yayınlandı.

Uzmanlar, virüs nedeniyle teşhis konulan hastalarda solunum yolundaki semptomlarla eş zamanlı olarak görülen ishal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemi sorunlarından şikayetçi olan kişi sayısının yüzde 48,5 olduğunu açıkladı.

Bazı vakalarda ishalin yanında ateş veya öksürük bulgusuna rastlanmadığı da dikkat çekti.

Sindirim sistemi şikayeti olan kişilerde ilk belirtilerin ardından hastanede geçirdiği sürenin, sindirim sistemi şikayetçi olmayanlardan bir buçuk gün daha uzun olduğu söylendi.

Yapılan çalışma sonrası sadece solunum yolu sıkıntısı olan vakalarda daha hızlı iyileşme süreci yaşandığı bilgisine de yer verildi.