Marmara İçin Kadıoğlundan Önemli Deprem Uyarısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afet affetmez‘ isimli konferansa İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünde Doç. Dr. Emre Özşahin, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ve çok sayıda öğrenci katıldı.

kadioglu

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu konferansta Marmara denizindeki hattın kırılırsa 7.5’in üzerinde deprem meydana gelebileceğini söyledi.

“Deprem Eşofmanla mı Yakalayacak”

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu konuşmasında ” Deprem anında insanlar travma geçirdiği için ne yapacağını bilemiyor.O yüzden insanlar donup kalıyor.İnsanların yarısı da şuursuzca kaçışmaya başlıyor.Şimdi gel burada tatbikat yapalım desem kaç kişi yapar. İşte problem bu tatbikatta.‘Ay hocam mini etek giyiyorum burada yatamam.’ Öbürü takım elbise ile gelmiş oda yatmıyor.E sizi deprem eşofmanla mı yakalayacak.Tatbikat yapıyorlar. Rahat olun bu bir tatbikat işinize bakın diyorlar.Böyle tatbikat mı olur?” dedi.

JICA deprem senaryolari

“Bu Fay Her An Kırılmayı Bekliyor”

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Marmara denizindeki hattın kırılırsa 7.5’in üzerinde deprem meydana gelebileceğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu konuşmasını “Yaklaşık 174 kilometre bir uçtan Şarköy’e kadar kırılmamış bir fay var.

Böyle burada aslanlar gibi yatıyor. Şu parçası 1776’da kırılmış. Şu parçası 1509’da kırılmış. Bu 1902’de buda 1999’da kırılmış. Bu fay her an kırılmayı bekliyor.Aslında var ya İstanbul’da şanslıyız. İstanbul’da fay denizden geçiyor.

marmara fay

Bu bir şans arkadaşlar bu fay için 4 tane senaryo var. Bu fay nasıl kırılacak.Küçük bir parçası mı kırılacak şurası mı, burası mı yoksa hepsi birden mi kırılacak. Afet yönetiminde biz pek fayla kafa yormayız.

Afet yönetiminde en kötü senaryo nedir. En kötü senaryo alınır ve ona göre hazırlık yapılır.Bu fay birden kırılırsa 7.5’in üzerinde bir deprem olacak. Bunun bir ucu da size dokunuyor.Bu eskiden olduğu zaman Mısır’dan bile duyulmuş 1509 depremi.Yani bu Almanya’dan bile duyulacak diye bekleniyor.”diye sürdürdü.

kadioglu uyardi

“Bu Bir İllüzyon”

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu konuşmasına devam ederek “Şimdi en büyük yanılgı deprem olduğu zaman ‘Kırmızı tulumlu adamlar gelecek anında bizi kurtaracak’ İstanbul’da bir deprem olduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans hepsi afetzede olacak.Bunların yakınları da afetzede olacak. Yani böyle olmayacak. Bu bir illüzyon. Şimdi arkadaşlar bir gerçek risk var. Birde bizim algıladığımız risk var.Aradaki fark çok önemli bizim o farklı küçültmemiz lazım.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!