Nasıl Bu Kadar Bulaşıcı Oldu

ABD’de yeni tip corona virüsü olan covid-19 ile ilgili olarak yapılan araştırmada, virüsün bulaşıcılığı hakkında insan hücresine tutunan ‘çıkıntılı’ protein kısmının SARS virüsünden dört kat daha kuvvetli olduğu belirtildi.

ABD Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, dünya çapında hızlı bir şekilde yayılım göstererek 800 bin kişinin üzerinde vaka ve 40 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüsün biyolojik yapısı hakkında açıklama yapıldı.

SARS’TAN DÖRT KAT DAHA GÜÇLÜ

Gazete Duvar’da araştırma ile ilgili olarak yayınlanan haberde, yeni tip corona virüsü covid-19’un insan hücrelerine tutunmasını sağlayan Spike (çivi) proteinlerinin yapısının üç boyutlu haritasının çıkarıldığı bilgisi yer aldı. Virüsün enfeksiyon oluşturmak için insan hücrelerine tutunmak için kullandığı ‘çıkıntılı’ protein yapısının, 2002 yılında yayılım gösteren SARS virüsünden dört kat daha kuvvetli olduğu bildirildi.

ÇOK AZ MARUZ KALMAK BİLE GÜCÜ YÜZÜNDEN TEHLİKELİ

Yeni tip corona virüs covid-19 ile ilgili olarak yapılan araştırma sonuçlarına göre, virüse ait partiküllerin solunum yoluyla vücuda geçme ihtimali Sars virüsünden daha yüksek. Yani bu virüse ait partiküllere az dahi olsa maruz kalınması enfeksiyona neden olabiliyor. Ayrıca virüsün hızlı bir şekilde tüm dünyada yayılmasının ana nedeninin de bundan kaynaklı olduğunun bilgisi verildi.

X-ışını kristalografisi kullanılarak yapılan araştırmada, virüse ait spike (çivi) proteinleri ile insan vücudunda tutundukları ACE-2 adlı protein enziminin üç boyutlu haritası çıkarıldı. Yani virüse ait çivi ismi verilen proteinler insan vücudu hücrelerinde bulunan ACE-2 reseptörlerine tutunması ile virüs çoğalarak enfeksiyon oluşturmaya başlıyor.

VİRÜS YENİ STRATEJİLER GELİŞTİRDİ”

ABD Minnesota Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın başında yer alan Dr. Fang Li ortaya çıkardıkları üç boyutlu harita ile ilgili olarak “Bu üç boyutlu görüntü, yeni tür korona virüsünün 2002-2003 yıllarında SARS salgınına neden olan virüse kıyasla, reseptöre bağlanmak için yeni stratejiler geliştirdiğini, daha sıkı bağlandığını ortaya koyuyor. İnsandaki reseptöre bu şekilde sıkıca bağlanması, insan hücrelerini enfekte etmesine ve yayılmasına yardımcı oluyor” dedi.

İLAÇ ARAŞTIRMALARINDA KULLANILACAK

Araştırma sonrası elde edilen üç boyutlu harita ile bilim insanları tarafından virüsün yayılarak enfeksiyona neden olmasını engelleyecek ilacın bulunuşunda kullanılacak.

Dr. Fang Li, “Yeni bir antikor ilacı virüsün yüzeyindeki bu bölgelere reseptöre kıyasla daha hızlı ve yoğun bir şekilde bağlanabilirse, virüsün hücrelere girmesini engelleyebilir” diyerek yapılan araştırma sonuçlarının aşı çalışmalarında da kullanılabileceğimi vurguladı.

PANGOLİN TEORİSİ DE DOĞRULANMIŞ GÖRÜNÜYOR

Nature dergisinde yayınlanan bir makalede, yeni tip corona virüs olan covid-19 yarasa ve pangolinlerde yer alan şunlarla karşılaştırıldı. Araştırma sonucuna göre suşların insan vücudunda yer alan ACE-2 reseptörüne bağlanabildiği ortaya çıktı. Buna göre söz konusu yeni tip corona virüsün yarasalar yada yarasaların enfekte ettiği pangolinler vasıtasıyla bulaştığı öngörüleri de doğrulanmış oldu.