O Lezzetli Yemeklere De Korona Virüs Yasağı Geldi

lahmacuna sinir

Coronavirüs tedbirleri kapsamında Gaziantep’in tepsi yemekleri ve lahmacun gibi lezzetlerinin pide fırınlarda  pişirilmesi  bayram sonuna kadar yasaklandı.

pisme

UNESCO tarafından gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep’te, İl Hıfzıssıha Kurulu kararıyla bayram sonuna kadar Gaziantep’in lezzetli yemekleri pide fırınlarda pişirilemeyecek.

guvec
Vatandaşların tepsi yemekleri gibi ürünlerini pişirtmek için  pide fırınlarına giderek yoğunluk oluşturabileceği düşünüldüğünen yasaklandı.
yemek gelenek

Tepsi yemeklerine sınır

tepsi kebabi
Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan  konuyla ilgili olarak, İl Hıfzıssıha Kurulu kararıyla fırınlarda belirtilen süre içerisinde tepsi yemeklerinin pişirilmeyeceğini açıkladı.

Lahmacun pişirilmeyecek

lahmacun
Sadece tepsi yemekleri değil  lahmacun, börek ve kahke gibi ürünlerin de pişirilemeyeceği belirtildi.
ekmek2
Fırınların sadece ekmek üretimi gerçekleştirebileceğini belirten Karayılan, fırınların gün içerisinde ürettikleri ekmekleri satabileceklerini, iftardan 2 saat önce ekmek üretimini durduracaklarını söyledi.
yemek

Fırınlardaki yemek geleneği

Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetleri olan tava gibi tepsi yemekleri, özellikle ramazan ayında iftar saatine yakın  pişirilerek vatandaşların tüketimine  sunuluyordu. Sadece bunlar değil taş fırınlarda kebap, lahmacun pilav nohut kuru fasülye, dolma ve güveç gibi lezzetler de pişiriliyordu.
patlican kebabi

Fırınlarda piştikten sonra tezgahta bekleyen yemekler iştah kabarttığı  gibi iftar saatinde aşırı yoğunluğa da neden olmaktaydı. Vatandaşlar fırında pişen yemeklerin yanında  kente özgü olan “tırnaklı“ ekmeklerini alarak evlerine gidiyorlardı.