Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; Ayaktaki Bu İşaret Korona Belirtisi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, corona virüs hastalığında dikkat çeken ayak parmaklarındaki mavi ve mor renk oluşumunun damar içindeki pıhtılaşmadan kaynaklı olduğunu belirtti.

ABD’li doktorların, erken corona virüs belirtisi olarak nitelendirdiği mavi veya mor renk alan ayak parmağı sendromu ile ilgili olarak değerlendirme yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu tür bulguların corona virüs salgını başlangıcında dikkat çekmediğini belirterek konuşmasını şu şekilde devam ettirdi:

“Önce 100, 200 vaka yayınlanırken bir kaç yüz vakada bir görülen bulgular yer almıyordu. Geniş seriler yayınlanmaya başlanınca tecrübe binler, yüzbinler, milyonlarla ifade edilince artık nadir görülen bazı bulgular da dikkat çekmeye başladı”

‘VİRÜS DAMAR İÇİNDE PIHTILAŞMAYA NEDEN OLUYOR’

Prof. Dr. Ceyhan, söz konusu corona virüsünün damar içi tıkanıklığa neden olduğunu belirterek, “Bu son derece mantığına uyan bir şey. Virüs çok belirgin şekilde damar içi pıhtılaşmaya yol açıyor.

Kalpte de bazı problemlerin ortaya çıkmasının nedeni bu. Akciğerde bazen ağır tabloların ortaya çıkmasının nedeni de bu. Virüsün koku sinirini takip ederek beyine ulaşması, orada beyin dokusunda, beyin intihabı yaptığını Türkiye’de de gördük.

Sara hastalığı nöbetlerine benzer nöbetler yaptığı, tat alma, koku alma duyusundaki bozukluklar yavaş yavaş ortaya çıktı; ama yeni belirtiler virüsün mutasyona uğramasıyla alakası yok. Baştan itibaren vardı.

Bunların nedeni araştırılırken ölen hastaların otopsisine bakıldı. Beyinde virüse rastlanmadı. Sonradan anlaşıldı ki bunun da esas nedeni bu virüsün neden olduğu damar içindeki pıhtılaşma. Kollarda, bacaklarda olduğu zaman bu pıhtı en uç noktaya, büyüklüğüne göre gidip atar damarı tıkıyor. Tıkayınca o bölge kanlanmıyor.

Önce bir üşüme o bölgede, his kaybı, soğukluk ortaya çıkıyor. Bir süre içinde orası artık oksijenlenmediği için mavi, mor renk değişikliği ortaya çıkıyor” dedi.

Virüsün neden olduğu damar içi tıkanıklığın devam etmesi halinde kangren vakaların rapor edildiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Kolu, bacağı kesilmek zorunda kalan hastalar oldu. Burada damar içi pıhtılaşma çok önemli faktör, tedavide de biz bunu önleyici ilaçlar kullanıyoruz” dedi.

‘BU TABLO 1’İNCİ HAFTANIN SONUNA DOĞRU OLUYOR’

Prof. Dr. Ceyhan, ayak parmaklarında meydan gelen mavi yada mor renk değişiminin erken süreçte görüşülmediğini belirterek konuşmasını, “Bu tablonun ortaya çıkması hastalığın birinci haftasının sonuna doğru olduğu için çoğu hasta corona virüs tanısı almış oluyor.

Sadece hiç ateş, öksürük olmadan, parmağında morluklarla, renk değişikliğiyle başvuran hasta pek yok. Bu damar içi pıhtılaşmaya yol açan birçok hastalıkta da görülebilir. Bunu hemen corona virüse yormamak lazım, eğer bir hafta içinde ateş ve öksürükle giden bir hastalık geçirmediyse” şeklinde devam ettirdi.