RTÜK FOX TV İçin Ceza Kararı Verdi!

fatih portakal fox ana haber rtuk cezasi

Fatih Portakal’ın sunmuş olduğu FOX Ana Haber’e Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 3 kez yayın durdurma cezası verildi.

30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde Fatih Portakal’ın sunduğu FOX Ana Haber’de yayın ihlali yapıldığını iddia eden RTÜK Üst Kurulu yapmış olduğu son toplantıda, 6112 sayılı Kanunu’n 8/1/b maddesinde yer alan ”Yayın hizmetleri, ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” hükmüne istinaden FOX TV’ye üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezası verilmesine karar verdi.

fatih portakal rtuk

RTÜK Kanunu’na göre, FOX TV’nin ‘aynı ihlali’ tekrarlaması halinde yayın lisansının iptaline karar verilebiliyor. RTÜK, ayrıca ‘İlker Karagöz İle Çalar Saat’ programındaki ‘ekmek kuyruğunda kavga’ haberi nedeniyle FOX TV’ye yine üst limitten idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

FOX TV kanalının ‘aynı ihlali’ tekrarlarsa RTÜK tarafından lisans iptali yapılabiliyor. Ayrıca hafta sonu ‘İlker Karagöz İle Çalar Saat’ programında yayınlanan ‘ekmek kuyruğunda kavga’ haberine istinaden yine üst limitten idari para cezası verilmesine karar verdi.

fatih portakal

ERDOĞAN VE BDDK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına FOX TV Ana haber spikeri Fatih Portakal hakkında, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

fatih portakla tweet

Fatih Portakal’ın Twitter hesabından paylaştığı, ”Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” tweetine istinaden Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesi gereğince Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar kapsamında soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması talep edilmişti.

Geçen hafta yapılan kabine toplantısı sonrası corona virüs salgını ile ilgili olarak alınan tedbirler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Türkiye Cumhuriyeti devleti kurum ve imkanlarıyla 83 milyon vatandaşının istisnasız tamamının yanındadır. Milletimizin devlete olan birliği ile dayanışma için şükranlarımı sunuyorum.

Türk milleti Gazi Mustafa Kemal imzasıyla yayınlayan ‘tekalifi milliye’ emirleriyle varını yoğunu ortaya koymuş millettir” şeklinde açıklama yapmıştı.

Fatih Portakal’ın yapmış olduğu paylaşım ile ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da sunucu hakkında, sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler Kullandığı iddiası ile suç duyurusunda bulunmuştu.