Seren Serengil, Yabancı uyruklu yardımcısını Korona Yüzünden Bu Hale Getirdi

hizmetcisi

Şarkıcı Seren Serengil ve erkek arkadaşı hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İddiaya göre Seren Serengil ve erkek arkadaşının yanlarında çalışan Özbekistan asıllı yardımcılarını korona virüs olduğu için da-rp ederek ormana bıraktıkları belirtildi. Avukatları Esennur Ezginin de bu kişiyi te-hdit ettiği söyledi.

serengil3

Tüm dünyada küresel salgına neden olan yeni tip korona virüs değişik olayların yaşanmasına neden olmaya devam ediyor. Şarkıcı Seren Serengil ve erkek arkadaşının, “koronavirüs korkuları nedeniyle Özbek asıllı yardımcılarını da-rp ettikleri ve ormana bıraktıkları, sosyal medya hesaplarından da başka birinin başına gelmiş gibi yansıtacak paylaşımlarda bulunduklarına” yönelik iddialar nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi. Özbekistan uyruklu Gulnoza Mamatova’nın avukatı Ali Çezik Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Türkiye’de oturma iznine sahip Mamatova’nın 2 aydır Seren Serengil’in evinde çalıştığı belirtildi.

Hepimizi korona edeceksiniz’ diyerek saldırdı, tekmelemeye başladı”

serengil2

Savcılığa verilen dilekçede, Serengil’in yanında 2 hafta süre ile çalışan Mamatova’nın çalışma izni almaması üzerine işi bıraktığı ve Serengil’in başka bir yabancı uyruklu şahıs ile çalıştığı, memnun kalmaması üzerine Mamatova’yı tekrar işe aldığı bilgisi yer aldı.

Dilekçede yer alan “da-rp” ve “ormana bırakma” suçlarına ilişkin ise şu iddialar belirtildi.

“28 Mart günü saat 09.00 sularında şüphelilerin evde olduğu saatte müvekkil Mamatova, ‘çok yorgun olduğunu, dinlenmeye ihtiyacı olduğunu, haftalık izin için dışarıya çıkacağını’ belirtmiştir. Seren Serengil ise, ‘Siz yabancılar yüzünden korona oluyoruz, hasta mısın bize bulaştırdın kaçıyorsun?’ demiştir. Müvekkil, ‘hasta olmadığını, böyle bir ithamın kırıcı olduğunu’ belirtmiş ve ‘işten ayrılıyorum o zaman’ demiştir. Bunun üzerine Serengil, ‘Siz hepimizi korona edeceksiniz’ diyerek müvekkile saldırmış, saçından tutarak yere yatırmış ve tekmelemeye başlamıştır. Müvekkilimin çığlıklarını duyan, aynı evde yaşayan erkek arkadaşı Mustafa Tohma da odaya gelmiştir. Mamatova, burada uğradığı da-rp nedeniyle yüzünden yaralanmış, bir avuç dolusu saçı yolunmuştur. Yine o anda eve ilaçlama şirketinden gelen kişiler de odaya koşmuşlar ve olaya şahit olmuşlardır.”

serengil4

Bizi korona etmeden seni dağa bırakayım”

Dilekçede, Gulnoza Mamatova’nın da-rp edilmesinin ardından bahçeye koşarak telefonundan saat 09.52’de 155’i aradığı, ardından bahçeye koşarak gelen Mustafa Tohma’nın polisin arandığını görmesi üzerine Gulnoza Mamatova’ın elimden telefonu zorla aldığı esnada telefon açık olduğundan 1 dakika 32 saniye kayıt oluştuğu belirtilerek, şu iddialarda bulunuldu:

srengil

Mustafa Tohma bu arada müvekkili zorla eve sokmuş, ‘derhal eşyalarını toplamasını’ istemiştir. Müvekkil eşyaları toplarken odaya gelen Serengil, yine müvekkile defalarca vurmuş, müvekkilin eşyalarını parçalamış, küfür ve hakaret etmiş, ‘Bizi korona etmeden seni dağa bırakayım, seni deport ettireceğim, bu ülkede beni herkes tanıyor, benim söz geçirmeyeceğim polis, hakim, savcı yok. Birazdan yapacaklarımı göreceksin’ diyerek, eşyaların toplanmasına da izin vermeden Mustafa Tohma ile birlikte müvekkili 34 SY 2211 plakalı aracına bindirerek yola çıkmışlardır. Bu duruma ilaçlamaya gelen kişiler şahit olmuşlardır. Müvekkil burada omuzundan yaralanmıştır. Şüpheliler müvekkili Beykoz Ormanı’na götürmüşler, arabadan çıkarmışlar, şüpheli Tohma’nın zorla aldığı telefonunu da arabadan fırlatmışlardır. Müvekkil arabadan atıldığı yerden bir saat yürüyerek yerleşim yerine yakın duraklara gelmiş ve oradan otobüsle, yaşadığı şok nedeniyle hiçbir şey yapamadan evine gelmiştir.”

Serengil’in avukatının da te-hdit ettiği iddiası

Gulnoza Mamatova’nın olayın ardından eve geldiğinde bayıldığı, gece kendine geldiğinde ise Mustafa Tohma’ya, “şikayetçi olacağına” dair mesaj yazdığı belirtildi.

serengil

Ayrıca dilekçede Gulnoza Mamatova’nın avukatı “Bu mesajdan sonra başka bir numaradan kendisini şüphelilerin avukatı olarak tanıtan ve isminin Esennur Ezgi olduğunu belirten kişiden, mesajlar almaya başlamıştır. Bu kişi mesajlarında, ‘çalıştığı kişileri şikayet etmesi halinde asıl suçlunun kendisinin olacağı, örgüt suçu işlediği, kendisini deport ettireceği, ellerinde kamera kayıtları olduğu ve 250 bin liralık dava açacağı’ ifadelerinde bulunarak te-hdit etmiş, müvekkilime şikayet etmemesi için baskı kurmuştur.” şeklinde ifade de bulundu.

Ayrıca dilekçede Seren Serengil’in olayın ardından Instagram hesabından paylaşımda bulunduğu; “Arkadaşlar tanıdığım bir ailenin evinde çalışan Özbek yardımcıları koronaymış, çalıştığı aile bireylerine geçirmiş. Evinizde yabancı varsa çıkarın ve işe almayın. İzne gönderdiğiniz zaman bunlar toplu evlerde kalıyorlar. Hepsine birbirlerine geçirmesi mümkün, çok dikkat edin. Sağlık raporu olmayan kimseyi işe almayın.” yazı da yer aldı.

Şikayeti işleme almayan polis memurlarıyla ilgili de suç duyurusu

Dilekçede, Serengil’in, paylaşımıyla bir insan için kabul edilemez, ırkçı, aşağılayıcı ve suç teşkil eden eylemini, “bir arkadaşım” diye paylaşım yaptığı şeklinde belirtilerek, olayın ardından ertesi gün Mamatova’nın da-rp raporu aldığı, 29 Mart akşamı raporla birlikte gittiği Paşabahçe Polis Merkezinde şikayette bulunmak istediğinde görevli polislerin şikayetle ilgili işlem yapmadığı da öne sürüldü. Polis merkezinde bulunan biri kadın 3 polis memurunun, ‘Seren için şikayete gelecek kişi geldi’ diyerek güldükleri ve Mamatva’ya, ‘Şikayet için yabancı uyrukluların 5 bin lira yatırmaları gerektiği’ şeklinde beyan ettikleri bilgisi de yer aldı.

Ayrıca suç duyurusunda bulunulan dilekçede şu ifadelere de yer verilmiş: “Müvekkilime, ‘bu haliyle şikayet ederse deport etmeleri gerektiğini, hangisini tercih ettiğini alaycı ifadeyle sormuşlardır. Müvekkilim, ‘deport edilmek istemediğini, o kadar parayı da bulamayacağını’ beyan etmiştir ve şikayetiyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığından karakoldan ayrılmıştır. Muhtemel ki şüpheliler müvekkilden önce karakola olayı haber vermişlerdir. Şikayetle ilgili işlem yapmayan, isimleri bilinmeyen ancak müvekkilin gördüğümde tanırım dediği biri kadın 3 polis memuruyla ilgili ayrı bir suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Koruma kararı için başvuru

Mamatova’nın suç duyurusunda bulunulan kişiler tarafından halen te-hdit edildiği belirtilerek İstanbul 1. Aile Mahkemesi’ne koruma kararı verilmesi talebinde bulunuldu.

Serengil ve erkek arkadaşı Tohma hakkında, “hakaret, birden fazla kişi ile te-hdit, kasten yaralama, hürriyeti tahdit, mala zarar verme ve yağma” suçlarından, avukat Essennur Ezgi işe ilgili olarak da “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanarak cezalandırılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesi ekinde, Mamatova’nın aldığı da-rp raporunun yanında yolunmuş saç görüntülerinin olduğu fotoğraflar da savcılığa sunuldu.