Seyahat Yasağı Kalkan Şehirler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede;

cevirme

Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’da kara, hava ve deniz yoluyla giriş ve çıkış kısıtlamasının kaldırıldığı bilgisi yer aldı. Geriye kalan 24 il için kısıtlama tarihi 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

Yine genelge içerisinde, tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum gibi yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamanın hayati önem taşıdığı belirtildi.

sehirler

Sosyal hareketlilik ve kişiler arası teması azaltmak gibi önlemlere uyulmadığı takdirde salgının yayılım hızının artacağı, dolayısıyla vaka sayısı ve tedavi gereksinimlerinin artış göstereceği belirtilerek, can kaybı riskinin artacağı bu durumunda toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı bilgisi yer aldı.

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında daha önce valiliklere gönderilen genelgelerde, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların 15 gün süreyle sınırlandırıldığı anımsatılarak, kısıtlamanın bu gece yarısına kadar uzatıldığı belirtildi.

korona

Valiliklere gönderilen yeni genelgede, vaka artış hızı, salgının etkilerindeki azalma, iyileşen vaka sayısında görülen artış, yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta sayısındaki azalma gibi olumlu gelişmeler ve ikinci dalga salgınla ortaya çıkabilecek olası riskler çerçevesinde büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak iline giriş ve çıkış kısıtlamasına yönelik tedbirlerin Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde değerlendirildiği, 7 ilde giriş ve çıkış kısıtlamasının kaldırıldığı, 24 il de devam ettiği belirtildi.

seyahat

Kısıtlamanın kaldırıldığı iller Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla olurken, bu illere hava, kara ve deniz yoluyla yapılacak giriş ve çıkış kısıtlamasının kaldırıldığı belirtildi. Geriye kalan 23 il için tüm giriş ve çıkış kısıtlamanısının devam ettirilmesi kararı alındığı bilgisi yer aldı.

seyahat2

Ayrıca, geçmişte gönderilen genelgelerle çizilen çerçevede ilgili valilerce İl İdaresi Kanunu ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca bazı tedbir kararlarının alınması gerektiği belirtilen genelgede, büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak il sınırlarından toplu ulaşım ve özel araçlar dahil kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların bu gece yarısından 19 Mayıs 2020 salı günü saat 24.00’e kadar geçici olarak durdurulacağı belirtildi.

seyahat dunya

Genelgede, kısıtlamanın devam etmesi yönünde karar alındığı belirtilen illerde yaşayan vatandaşların süre boyunca bulundukları illere kalmalarının esas olacağı belirtilirken, şehir giriş ve çıkış kısıtlamasına yönelik önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnaların, bu kısıtlama dönemi için de geçerliliğini koruyacağı bilgisi de yer aldı.

Genelge kapsamında Valilik makamının ilgili mevzuat gereğince gerekli kararların ivedilikle alınması talimatının yer alırken, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması istendi.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı belirtilen genelgede, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi gereğince adli işlem başlatılacağı bildirildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!